Miał w mieszkaniu magazyn narkotyków, teraz sobie posiedzi

Miał w mieszkaniu magazyn narkotyków, teraz sobie posiedzi
fot. KMP w Białej Podlaskiej

Za posiadanie sporej ilości narkotyków odpowie 30-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej. W jego mieszkaniu kryminalni znaleźli środki odurzające i substancje psychoaktywne, w tym niemal 7 litrów pochodnej GHB. Grozi mu nawet 15 lat więzienia.

16 sierpnia rano bialscy kryminalni weszli do jednego z mieszkań na terenie Białej Podlaskiej. Z posiadanych przez nich informacji wynikało, że przebywający tam 30-latek może posiadać znaczne ilości narkotyków.

Po przeszukaniu mieszkania funkcjonariusze znaleźli środki odurzające i substancje psychoaktywne, w tym marihuanę, tabletki ekstazy, amfetaminę, LSD oraz niemal 7 litrów płynnej substancji, która znajdowała się plastikowych bańkach.

– Po przeprowadzeniu wstępnego badania okazało się, że jest to zabroniona ustawą pochodna GHB. Wszystkie nielegalne substancje zostały zabezpieczone, natomiast 30-latek trafił do policyjnego aresztu – informuje rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej Barbara Salczyńska-Pyrchla.

Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Będzie odpowiadał za posiadanie znacznej ilości narkotyków w warunkach recydywy, bowiem w ostatnim czasie odbywał karę pozbawienia wolności za podobne przestępstwo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, grozi mu kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Kwas gamma-hydroksymasłowy (GHB) jest substancją psychotropową, znaną jako pigułka gwałtu, wywołującą efekt odurzenia zbliżony w skutkach do działania alkoholu. Duże dawki tej substancji (powyżej 4 gramów) mogą wywoływać amnezję i utratę świadomości. Ta właściwość kwasu GHB wykorzystywana jest przez gwałcicieli. Dodatkowo alkohol etylowy wchodzi w interakcję z GHB i powoduje zwiększenie liczby efektów ubocznych. Przedawkowanie tego środka może spowodować depresję oddechową, śpiączkę, a nawet śmierć. Wykrycie GHB we krwi jest bardzo trudne lub niemożliwe. Jego ostatecznymi metabolitami są bowiem dwutlenek węgla i woda. Testery jednorazowego użytku, które wykrywają GHB w napojach, są dostępne w Polsce. Testery mają jednak problem z wykrywaniem małych ilości GHB (mniej niż 1,25 g / 250 ml). Ponieważ pozytywny wynik testu polega na zaciemnieniu pola kontrolnego, test ten nie sprawdza się w napojach o ciemnej barwie. Ze względu na sposób nanoszenia próbki na test podobny problem występuje w napojach i potrawach o gęstej konsystencji (źródło: Kruczek.pl).

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy