Jubileusz Bialskich Dni Książki Dziecięcej w bialskiej bibliotece

Jubileusz Bialskich Dni Książki Dziecięcej w bialskiej bibliotece

W sobotę 11 maja rozpocznie się jubileusz Bialskich Dni Książki Dziecięcej. Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej po raz kolejny uzyskała dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki czemu będzie mogła w szczególny sposób świętować swój autorski projekt – Bialskie Dni Książki Dziecięcej.

Od 25 lat w Barwnej Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży przy ulicy Warszawskiej 12c odbywa się wielkie dwutygodniowe święto książek. Bialskie Dni Książki Dziecięcej to ważne wydarzenie w kalendarzu imprez kulturalnych młodego bialczanina. Dzieci i młodzież mogą uczestniczyć w spotkaniach autorskich, warsztatach i innych atrakcyjnych wydarzeniach, przygotowanych przez bibliotekarzy Miejskiej Biblioteki Publicznej pracujących z dziećmi.

Tegoroczne obchody będą przebiegać pod hasłem „Na Barwnym Tropie”. Od 11 do 25 maja odbędzie się szereg wydarzeń inspirowanych literaturą detektywistyczną. Na czytelników czeka wiele przygód z książką i nie tylko.

Biblioteka zaprasza wszystkich na spotkania z trzema pisarzami: Kasią Keller, Dariuszem Rekoszem i Panem Poetą. Odbędą się również gra detektywistyczna i rodzinny quiz literacki. Szczegóły poniżej.

W czerwcu, na zakończenie projektu, przygotowano grę terenową „W labiryncie mądrych książek”.

 


Poniżej przedstawiamy szczegółowy rozkład spotkań w ramach 25. BDKD, które odbędą się w dniach od 11 maja do 15 czerwca:

* 11.05 (sobota) o godzinie 12.00 odbędzie się gra detektywistyczna promująca Bialskie Dni Książki Dziecięcej pod hasłem „Wytrop autora” – gra adresowana do czytelników w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, naprowadzająca uczestników na nazwiska zaproszonych pisarzy. Na wydarzenie obowiązują zapisy, kontakt pod nr. tel. 83 341 64 53. Liczba miejsc jest ograniczona.

* 13.05 (poniedziałek) o godzinie 17.00 w budynku Biblioteki Barwnej odbędzie się spotkanie autorskie z pisarką Kasią Keller pt. „Detektywistyczna gra słów”. Pani Kasia jest autorką licznych publikacji, felietonów i artykułów dotyczących edukacji, praw dziecka i problemów społecznych. Napisała również powieści detektywistyczno-przygodowe dla dzieci i młodszej młodzieży. Tworzone przez nią książki to pełne humoru oraz empatii historie o dzieciach, młodzieży oraz ich problemach. Wstęp bezpłatny.

* 16.05 (czwartek) o godzinie 17.00 Bibliotekę Barwną odwiedzi Dariusz Rekosz. Spotkanie nosi tytuł „Magia Słowa”. Dariusz Rekosz to z wykształcenia informatyk, specjalista ds. turystyki i ekonomista. Pisarz, autor prozy przygodowo-detektywistycznej dla dzieci i młodzieży oraz komedii, kryminałów i przewodników dla dorosłych. Animator kultury, twórca scenariuszy, felietonista. Autor cyklu słuchowisk radiowych dla dzieci i młodzieży, pod wspólnym tytułem „Detektywów para – Jacek i Barbara”, emitowanych w Polskim Radiu. Autor oficjalnej biografii Bohdana Butenki. Swoją przygodę z literaturą rozpoczął w 2005 roku, od serii książek detektywistycznych pisanych z myślą o młodych czytelnikach, które szybko zdobyły popularność. Są to tytuły: „Mors, Pinky i…”, „Arsene Lupin – detektyw włamywacz”, „Szkolny detektyw”, „Szyfr Jana Matejki”, „Czarny Maciek i…”, „Zamach na Muzeum Hansa Klossa”, „Sanktuarium śmierci”, „Tajemnica starej dzwonnicy”. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

* 24 maja (piątek) o godzinie 17.00 Pan Poeta poprowadzi w Bibliotece Barwnej animacje literackie pt: ”Na tropie dziecięcych emocji”. Spotkania autorskie z Panem Poetą angażują, bawią i zachęcają najmłodszych do czytania. Krótkie bajki autorstwa Pana Poety są pretekstem do wciągnięcia dzieci w wir zabaw, przebieranek, kolorowych balonów i niezliczonych uśmiechów. Są w pełni literackie – pełna zabawy poezja dla dzieci. Bohaterowie książek Pana Poety sami czytają swoje bajki, opowiadając dzieciom o emocjach, niedoskonałościach i przeżyciach. Będzie to kompilacja czytania, zabawy, ruchu i pracy twórczej. Dzieci będą się uczyły rozpoznawać i rozmawiać o emocjach. Wstęp bezpłatny.

Wymienione spotkania z pisarzami mają charakter otwarty.

* 25 maja (sobota) w Bibliotece Barwnej będzie nie lada gratka dla całych rodzin. Tego dnia, o godzinie 12, odbędzie się turniej „Czy znasz tych detektywów?” na zasadzie quizu. Pełną atrakcji rywalizację zakończy wręczenie nagród najlepszym zespołom. Na wydarzenie obowiązują zapisy, kontakt pod nr. tel. 83 341 64 53. Liczba miejsc jest ograniczona.

* 15 czerwca (sobota) o godzinie 12.00 moderatorzy działającego w Bibliotece Barwnej Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki Księgołap poprowadzą grę terenową „W labiryncie mądrych książek”. Wydarzenie oparte będzie o treści książek omawianych w trakcie spotkań klubu przez cały rok szkolny 2023/2024 oraz inne popularne książki chętnie wypożyczane przez młodzież. Spis książek będzie dostępny od początku maja w wypożyczalni młodzieżowej Biblioteki Barwnej. Na wydarzenie obowiązują zapisy, kontakt pod nr. tel. 83 341 64 53. Liczba miejsc jest ograniczona.

Dodatkowo w Bibliotece Barwnej odbędą się zajęcia edukacyjne, m.in. we współpracy z Nadleśnictwem Biała Podlaska (warsztaty „Mały detektyw na tropie zwierząt”) oraz ze specjalistami kryminalistyki Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej.

Projekt 25. Bialskich Dni Książki Dziecięcej „Na Barwnym Tropie” został objęty honorowym patronatem prezydenta miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy