Kolejne bomby na terenie budowy przy Sidorskiej w Białej Podlaskiej

Kolejne bomby na terenie budowy przy Sidorskiej w Białej Podlaskiej
fot. KMP w Białej Podlaskiej

Patrol saperski wydobył w środę 8 maja kolejne 22 niewybuchy na terenie budowy przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej. I znów konieczna była ewakuacja okolicznych mieszkańców w odległości pół kilometra od wykopu, żeby mieć gwarancję, że nikomu nic się nie stanie.

– Obszar objęty ewakuacją obejmie mieszkańców zamieszkałych w promieniu 500 metrów od miejsca ujawnienia zagrożenia, m.in. ulice Sidorska, Leszczynowej, Kąpielowa, Widok, Wesoła, Fabryczna, kard. S. Wyszyńskiego. W celu zapewnienia ewakuowanej ludności bezpiecznego schronienia, uruchomione zostanie miejsce tymczasowego pobytu w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Leszczynowej 16 w Białej Podlaskiej, wjazd od ul. Orzechowej. Mieszkańcy, wychodząc z domów, powinni pozamykać okna i drzwi, zabrać ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy, dokumenty tożsamości oraz niezbędne leki. Podczas ewakuacji należy zachować spokój i bezwzględnie wykonywać polecenia policji oraz innych uprawnionych osób. Powrót mieszkańców będzie możliwy po usunięciu zagrożenia. Na czas prowadzonych czynności nastąpi całkowite zamknięcie dla ruchu. Komunikacja miejska zostanie skierowana na objazdy. Ruchem będą kierować policjanci – poinformowała w środę około południa rzecznik prasowy Urzędu Miasta Biała Podlaska Gabriela Kuc-Stefaniuk.

– Policjanci zabezpieczają miejsce przed dostaniem się do niego osób postronnych. Ewakuacja mieszkańców jest konieczna z uwagi na rozmiar ładunku i zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa. W działaniach biorą udział bialscy policjanci, straż miejska oraz państwowa straż pożarna – dodaje rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej nadkomisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla.

Saperzy z 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej znaleźli tego dnia 22 bomby lotnicze z okresu II wojny światowej, z czego 4 ważą po 500 kg, a pozostałe 18 – po 100 kg. Część niewybuchów z zapalnikami załadowano na wojskowe pojazdy i wywieziono na poligon, gdzie zostaną zneutralizowane.

Działania saperów na placu budowy przy ulicy Sidorskiej 61 zakończyły się przed godziną 19. Wznowią oni swoje działania najprawdopodobniej w piątek 10 maja rano. Do tego czasu mieszkańcy mogli wrócić do swoich domów. Na miejscu akcji czuwają policjanci, zabezpieczając pozostałe 13 niewybuchów.

Posłuchaj wypowiedzi prezydenta Michała Litwiniuka w tej sprawie, nagranej specjalnie dla mieszkańców miasta w czwartek 9 maja:

Przypomnijmy, że 24 i 26 kwietnia saperzy wydobyli już z tego samego wykopu 12 bomb lotniczych (czytaj o tym tutaj). Mieli też sprawdzić, czy pobliski teren nie skrywa kolejnych niespodzianek. Obecne akcja to wynik tych przeszukiwań.

zdjęcia KMP w Białej Podlaskiej

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy