Jerzy Flisiński opowie o bialskich księżnych Radziwiłłowych

Jerzy Flisiński opowie o bialskich księżnych Radziwiłłowych

Na środę 15 maja zaplanowano spotkanie z dr. Jerzym Flisińskim, byłym wieloletnim dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej. Będzie ono pierwszym z cyklu poświęconego bialskim księżnym Radziwiłłowym. Prelegent przedstawi historie tych niepospolitych kobiet, okraszone anegdotami, często pomijanymi w oficjalnych biografiach.

Spotkanie odbędzie się o godzinie 18 w piwnicy Urzędu Miasta przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego 3 w Białej Podlaskiej.

Zapraszają prezydent miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk oraz Stowarzyszenie Koło Bialczan.

 


Jerzy Flisiński urodził się w Chełmie, gdzie ukończył liceum ogólnokształcące. Studiował filologię polską na wydziale humanistycznym UMCS w Lublinie, a w 1992 roku uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych o specjalności historia. W latach 1970-1975 pracował jako nauczyciel języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Kocku, zaś w latach 1975-1982 był dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego im. J.I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej. Od 1982 roku do chwili przejścia na emeryturę w 2011 roku pracował na stanowisku dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej (do końca 1998 roku była to Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna). Jest autorem następujących książek:

  • „Akademia Bialska 1628-1773 (zarys dziejów)”, Biała Podlaska 1988,
  • „Żeńskie szkolnictwo średnie w Białej Podlaskiej (przyczynek do dziejów II Liceum Ogólnokształcącego im. E. Plater)”, Biała Podlaska 1988,
  • „Szkoły bialskie w XVII-XX wieku: monografia I Liceum Ogólnokształcącego im. J.I. Kraszewskiego”, Biała Podlaska 1998,
  • „Biała na Podlasiu: dzieje miasta i okolic do 1795 r.”, Biała Podlaska 2009,
  • „Biała Podlaska w latach 1939-1944”, Biała Podlaska 2012 (jako współautor z Henrykiem Mierzwińskim).

Jerzy Flisiński jest także redaktorem książek naukowych, autorem wielu artykułów publikowanych w czasopismach naukowych oraz regionalnych, a także założycielem i długoletnim wydawcą „Rocznika Bialskopodlaskiego” (od 1993 roku).

 

Przeczytaj naszą relację z wcześniejszego spotkania z Jerzym Flisińskim w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej:

Bogate, mądre, urodziwe, czyli jakie były kobiety Radziwiłłów

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy