2 maja obchodzimy Dzień Flagi

2 maja obchodzimy Dzień Flagi

Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości. 2 maja – poza Dniem Flagi – obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Przypadające 2 maja święto to dobry moment, by przypomnieć wszystkim o zasadach  prezentowania barw narodowych i poprawnego wykonywania Hymnu RP.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opracowało miniprzewodnik (link na dole tekstu), zawierający najważniejsze zasady dotyczące eksponowania polskiej flagi i bezbłędnego wykonywania Mazurka Dąbrowskiego.

Publikacja wskazuje różnice między flagą a barwami narodowymi. Przypomina, że na fladze RP nie wolno umieszczać napisów i rysunków. Jest to dopuszczalne na barwach narodowych, i o tym powinien wiedzieć każdy polski kibic.

W miniprzewodniku są także opisane błędy popełniane najczęściej podczas śpiewania Hymnu RP. Dowiadujemy się m.in., dlaczego powinniśmy śpiewać „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”, a nie „póki my żyjemy„, jak ojciec mówi do Basi, i co zrobimy „…przez morze”Jest pełen tekst Mazurka Dąbrowskiego i nuty.

Flaga Rzeczypospolitej Polskiej

Biało-czerwone barwy są symbolem patriotycznych wartości, jednoczących wszystkich Polaków i łączących tradycje ze współczesnością. Dekorowane są nimi ulice i domy podczas świąt narodowych i rocznic historycznych wydarzeń. Flaga państwowa jest też symbolem polskich triumfów, zatykają ją alpiniści na zdobytych szczytach górskich, wywiesza się ją również na maszcie podczas zwycięstw polskich sportowców. W barwach biało-czerwo­nych są również stroje polskich sportowców oraz przedmioty używa­ne przez dopingujących ich kibiców.

Pierwsza biało-czerwona manifestacja miała miejsce 3 maja 1916 roku, podczas obchodów 125. rocznicy uchwalenia polskiej konstytucji. Mieszkańcy Warszawy demonstro­wali biało-czerwonymi flagami swoje patriotyczne uczucia. Była to pierwsza masowa demonstracja z ich użyciem.

W 1919 roku, już po odzyskaniu niepodległości, Sejm odrodzonej Rzeczypospolitej zatwierdził biel i czerwień jako barwy narodowe. Usankcjonował również polską flagę, ustalając obowiązujące do dziś proporcje jej długości do szerokości – 8:5. Ponadto ustawa sejmowa ustanawiała flagę państwową z herbem Orzeł Biały, umieszczonym na górnym białym pasie, która przeznaczona była dla przedstawicielstw dyplomatycznych oraz jako bandera handlowych statków morskich.

Biało-czerwona flaga powiewała przez cały okres II Rzeczypospolitej jako znak suwerennego i wolnego państwa. Podczas II wojny świato­wej żołnierze polscy walczyli pod biało-czerwonymi sztandarami na wszystkich frontach i w Podziemnym Państwie Polskim. Flaga naro­dowa była świadkiem i symbolem czynu zbrojnego polskiego oręża, zatknięta przez naszych żołnierzy m.in. nad klasztorem na Monte Cassino i nad gruzami Berlina.

Flaga – podstawowe zasady

Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. Nie wolno na niej umieszczać żadnych napisów i rysunków. Powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe. Aby jednak nie naruszać
zasad, powinny to być po prostu barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8.

Barwy narodowe różnią się od flagi państwowej RP tym, że nie mają określonych proporcji. Mogą być dowolnej długości i szerokości, trzeba jednak pamiętać, że szerokość obu pasów musi być równa. Istnieje wiele form eksponowania barw narodowych, np. poprzez noszenie ich w postaci biało-czerwonej kokardy narodowej albo wstążki w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu.

Flaga eksponowana publicznie musi być czysta i mieć czytelne barwy. Nie może być pomięta lub postrzępiona. Flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem. Flagą nie można przykryć pomnika lub tablicy pamiątkowej przed ich odsłonięciem. Podczas uroczystości flagi na odpowiednich podstawach lub stojakach należy umieścić po lewej stronie pomnika (dla patrzącego na pomnik), w kolejności zgodnej z hierarchią. Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody. Flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu. Godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi jest niepubliczne spalenie. Możliwe jest także godne zniszczenie flagi poprzez rozdzielenie barw.

Te oraz inne ciekawe informacje związane z polskimi barwami narodowymi znajdują się w specjalnie opracowanym miniprzewodniku MSWiA, który jest dostępny do pobrania poniżej.

Źródło: www.gov.pl

Materiały do pobrania:

Miniprzewodnik „Biało-Czerwona” wersja skrócona
MINIPRZEWODNIK​_MSWiA​_DO​_CZYTANIA.pdf 2.93MB

Miniprzewodnik „Biało-Czerwona” pełna wersja
miniprzewodnik​_bialo​_czerwona.pdf 45.19MB

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy