Bialskie więzienie ma już 120 lat

Bialskie więzienie ma już 120 lat

BIAŁA PODLASKA Podwójny jubileusz obchodzono 15 lutego: 120 lat istnienia Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej oraz 100-lecie Służby Więziennej. Były odznaczenia i podsumowania, ale rozmawiano także o przyszłości.

Uroczystość rozpoczęła msza w kościele św. Antoniego, po czym zostały złożone kwiaty pod pomnikiem Orła Niepodległości na placu Wolności. Główna część odbyła się w auli Regionalnego Ośrodka Badań i Rozwoju AWF. Oprócz przemówień funkcjonariuszom okręgu lubelskiego wręczone zostały awanse na wyższe stopnie służbowe, odznaki zasługi w pracy penitencjarnej, odznaki 100-lecia polskiego więziennictwa oraz pamiątkowe medale z okazji 120-lecia Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej.

Jubileusz to okazja do rozmowy nie tylko o przeszłości, ale i o obecnej sytuacji. – Zakład Karny w Białej Podlaskiej jest zakładem typu półotwartego dla skazanych recydywistów penitencjarnych odbywających karę pozwolenia wolności. W jego skład wchodzi oddział tymczasowego aresztu i oddział terapeutyczny dla skazanych uzależnionych od alkoholu. Od 2014 roku pojemność została ustalona na 270 miejsc zakwaterowania osadzonych – mówi Paweł Makaruk, rzecznik dyrektora bialskiego ZK.

ZK ma szczególnie miejsce na mapie województwa lubelskiego. – Jest najbardziej doświadczoną, bo najstarszą jednostką penitencjarną na mapie więzień w województwie. Niejedna zagubiona dusza wyszła stąd na prostą i z tego się cieszę. Podczas mszy padły bardzo ważne słowa: więzienie ma sens tylko wtedy, gdy służy odnowie człowieka, i myślę, że więzienie w Białej Podlaskiej tę funkcję spełnia – podkreśla Krzysztof Stefanowski, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Lublinie. Dodaje też, że praca w więzieniu nie jest typową pracą, tylko służbą. – Służbą nie osadzonym, a społeczeństwu. Żeby zmieniać ich na lepsze, pomagać im w ten sposób, by po wyjściu na wolność nie wrócili na drogę konfliktu z prawem – dodaje.

Obchody miały podniosły charakter. Wzięły w nich udział m.in. władze miasta, województwa oraz duchowni, na czele z biskupem diecezji siedleckim ks. Kazimierzem Gurdą. Centralne obchody jubileuszu Służby Więziennej odbędą się w czerwcu w Warszawie.

(jd)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy