"Angielski żołnierz" oszukał bialczankę. Poszukuje go policja

"Angielski żołnierz" oszukał bialczankę. Poszukuje go policja

BIAŁA PODLASKA Pomysłowość oszustów naciągających na pieniądze nie zna granic. Tym razem nieznany mężczyzna podawał się za angielskiego żołnierza prosząc o pomoc w dostarczeniu paczki z gotówką. Pomoc ta skończyła się jednak stratą niemałych pieniędzy...

Policja szuka mężczyzny, który 3 lipca podając się za angielskiego żołnierza wyłudził od 42-letniej mieszkanki miasta ponad 8 tysięcy złotych. Jak to zrobił? Otóż sposób był dość oryginalny. Opowiedziała go funkcjonariuszowi oszukana kobieta.

– Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że za pośrednictwem jednego z portali internetowych skontaktował się z nią mężczyzna podający się za angielskiego żołnierza. Mężczyzna twierdził, że jest obecnie na misji w Syrii. Opowiadał również o swojej rodzinie i sytuacji życiowej. Nieznajomy poprosił pokrzywdzoną o pomoc. Twierdził, że chciałby wysłać do domu paczkę z dużą ilością gotówki, którą zarobił w Syrii. Nie może jednak tego zrobić, z uwagi na trwającą wojnę. Poprosił kobietę by odebrała jego przesyłkę. Zapewniał, że nie będzie się to wiązało dla niej z żadnymi dodatkowymi kosztami. Paczkę dostarczyć miał pod wskazany przez kobietę adres przyjeżdżający do Polski dyplomata – opowiada Barbara Salczyńska-Pyrchla, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej.

Była to jednak mylna zapowiedź, bowiem odebranie paczki obwarowane jest koniecznością wpłaty podatku w kwocie ponad 1800 euro. Pieniądze miały zostać w całości zwrócone przez „żołnierza” po jego przyjeździe do Polski. – Sprawca wykorzystał dobre serce i chęć pomocy 42-latki, która dała wiarę oszustowi. Za pomocą firmy realizującej przekazy wpłaciła łącznie ponad 8 tysięcy złotych. Kiedy zorientowała się, że padła ofiarą oszusta zgłosiła sprawę na policję – mówi rzecznik.

Rzecznik przestrzega

Barbara Salczyńska-Pyrchla, rzecznik KMP w Białej Podlaskiej: – Pomimo często nagłaśnianych przez Policję akcji profilaktycznych, zaangażowania środków masowego przekazu, wciąż dochodzi do oszustw. Sprawcy wymyślają cały czas nowe metody, chcąc uwiarygodnić swoją historię i wyłudzić pieniądze. Apeluję o rozwagę w kontaktach z nieznajomymi. Pamiętajmy, że podczas rozmów przez internet nigdy nie mamy pewności, kto siedzi po drugiej stronie komputera.

(jd)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: