Z OSTATNIEJ CHWILI: Nowe ogniska ASF w powiecie bialskim!

Z OSTATNIEJ CHWILI: Nowe ogniska ASF w powiecie bialskim!

Wirus afrykańskiego pomoru świń mimo, że od początku roku nie ujawniał się w gospodarstwach na terenie powiatu bialskiego, nadal nie odpuszcza. W czwartek 21 czerwca powiatowy lekarz weterynarii w Białej Podlaskiej Radomir Bańko poinformował o stwierdzeniu dwóch nowych ognisk ASF.

Pierwsze w tym roku ognisko pojawiło się w miejscowości Nowosiółki w gminie Sławatycze. Drugie potwierdzone ognisko znajduje się w miejscowości Rozwadówka w gminie Sosnówka. W obu gminach wprowadzone zostaną określone ustawą restrykcje.

W przypadku ogniska w Nowosiółkach strefą zapowietrzoną, którą wyznacza się w promieniu 3 km od miejsca wystąpienia choroby objęte będą miejscowości gminy Sławatycze: Jabłeczna, Parośla, Terebiski, Nowosiółki, Mościce Dolne i Liszna. Natomiast w strefie zagrożonej (w każdym przypadku rozciąga się w promieniu 7 km od obszaru zapowietrzonego, czyli 10 km od ogniska) będą: Krzywowólka Kolonia, Kuzawka Kolonia, Sajówka, Sławatycze, Sławatycze Kolonia, Zańków (gmina Sławatycze); Szostaki, Zabłocie, Zabłocie Kolonia, Zalewsze (gmina Kodeń); Rozbitówka, Wólka Zablocka, Wólka Zabłocka Kolonia (gmina Tuczna).

Jeśli chodzi o ognisko w Rozwadówce w strefie zapowietrzonej znajdą się miejscowości Rozwadówka i Motwica (gmina Sosnówka), a w strefie zagrożonej: Czeputka, Dębów, Lipinki, Pogorzelec, Przechód, Romanów, Rozwadówka – Folwark, Sapiehów, Sosnówka, Wygnanka, Żeszczynka (gmina Sosnówka); Kalichowszczyzna (gmina Tuczna); Wisznice i Wisznice Kolonia (gmina Wisznice).

W obszarze zapowietrzonym obowiązuje bezwzględny zakaz handlu żywcem oraz wyprowadzania świń z gospodarstw przez okres 40 dni. Każde przemieszczenie zwierząt z gospodarstw położonych na tym terenie należy zgłosić do powiatowego lekarza weterynarii. Wszelkie próby wywożenia zwierząt, które nie zostały uprzednio zgłoszone będą surowo karane.

W obydwu gospodarstwach, w których stwierdzono ogniska ASF wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby. Następnym działaniem będzie wybicie i utylizacja trzody chlewnej hodowanej w obszarze zapowietrzonym. Ilość wybitych świń nie będzie tak duża, jak w roku ubiegłym.

(mp)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: