W Rakowiskach msza, w Woskrzenicach strzelanie

W Rakowiskach msza, w Woskrzenicach strzelanie

Najpierw uroczystą mszą w kościele św. Ojca Pio, a później złożeniem kwiatów na grobie „Rudego” i turniejem strzeleckim uczczono w niedzielę 5 marca w gminie Biała Podlaska pamięć o Żołnierzach Wyklętych. 

Aż osiem pocztów sztandarowych uczestniczyło w mszy świętej w Rakowiskach – z Bialskiego Batalionu Polskich Drużyn Strzeleckich im. ks. gen. Stanisława Brzóski, z Ochotniczych Straży Pożarnych w Ciciborze Dużym, Sworach, Starej Bordziłówce i Nurzynie, za Szkoły Podstawowej w Ciciborze Dużym, z PKP w Łukowie oraz Podlasko-Kozieradzkiego Bractwa Kurkowego.

W uroczystej mszy uczestniczyli: zastępca dowódcy 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Dariusz Rosiak, przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej, kpt. Dariusz Kielak z Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej, por. Wojciech Celiński z 23. Bialskiego Batalionu Lekkiej Piechoty WOT, gen. brygady Stanisław Sułkowski z Bialskiego Batalionu Polskich Drużyn Strzeleckich im. ks. gen. Stanisława Brzóski wraz z żołnierzami, nadleśniczy Nadleśnictwa Biała Podlaska i radny powiatowy Tomasz Bylina, por. Adrian Szulecki z 144. Posterunku Radiolokacyjnego Dalekiego Zasięgu w Roskoszy, poseł na Sejm RP Marcin Duszek, skarbnik gminy Biała Podlaska Krzysztof Radzikowski, przewodniczący Rady Gminy Biała Podlaska Dariusz Plażuk.

Uroczystość uatrakcyjniła Grupa Rekonstrukcyjna Niepodległa, której członkowie pełnili wartę honorową przy ołtarzu, a przed kościołem stanął należący do grupy zabytkowy motocykl z okresu walki o niepodległość. Mszę koncelebrował i wygłosił homilię ks. Sławomir Bylina z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Po mszy odbył się koncert pieśni patriotycznych.

– Już po raz kolejny Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych obchodzimy w kościele w Rakowiskach, który traktujemy jako kościół garnizonowy Bialskiego Batalionu PDS im. ks. gen. Stanisława Brzóski. A proboszcz parafii, ks. major drużyn strzeleckich Wojciech Majewski, jest strzelcem w naszym batalionie – mówi nadleśniczy Tomasz Bylina, współorganizator obchodów wraz Bialskim Batalionem PDS, organizacjami patriotycznymi i kombatanckimi. – Spotykamy się, żeby uczcić pamięć i oddać hołd wszystkim żołnierzom, którzy walczyli o wolną Polskę w latach 1944-1963, a także ich rodzinom. Bo pamiętajmy, że podczas gdy mężczyźni i kobiety walczyli w organizacji Wolność i Niezawisłość, to w tym czasie, jak i później, ich bliscy byli traktowani jak śmieci. Byli wyrzucani z pracy, dzieci były szykanowane w szkołach.

Po mszy tradycyjnie delegacja organizatorów tej uroczystości pojechała do Ossówki w gminie Leśna Podlaska na grób partyzanta Roberta Strzegowskiego ps. „Rudy” z oddziału dowódcy AK majora Zenona Wyrzykowskiego, który zginął tam w czasie rutynowej akcji. Asystował im podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Romanowski.

– Składając kwiaty i zapalając znicze oddajemy w ten sposób „Rudemu” cześć. To był młody, 19-letni chłopak – wspomina Bylina. – Ci, co nie znają jeszcze tej historii, mogli jej wysłuchać z ust Feliksa Chomiuka, mieszkańca Ossówki, którego ojciec, później on sam, a teraz jego syn opiekują się tą mogiłą. Jeszcze za czasów komuny postawili krzyż, najpierw drewniany, później metalowy, za co byli szykanowani przez ówczesną władzę. Dzisiaj, dzięki ich staraniom, mogiła jest bardzo zadbana, ogrodzona płotkiem.

Następnie batalion udał się na strzelnicę Guardian w Woskrzenicach, gdzie rozegrano zawody strzeleckie z broni krótkiej pod hasłem „Żołnierska Pamięć o Niezłomnych”. Patronat nad turniejem sprawowało Nadleśnictwo Biała Podlaska, a puchar za pierwsze miejsce ufundował wójt gminy Rokitno Jacek Szewczuk.

Wśród 20 uczestników pierwsze miejsce zajął Dariusz Peszuk, 2 – Marcin Telaczyński, 3 – ks. Sławomir Bylina, 4 – Tomasz Bylina, 5 – Krzysztof Filipek, 6 – Dominik Bylina. Na zakończenie uroczystości wręczono odznaczenia i podziękowania.

Jacek Korwin

zdjęcia Jacek Korwin, FB Stanisław Sułkowski

 

Zobacz całą galerię zdjęć z uroczystości w kościele św. ojca Pio:

Gminne obchody dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy