To miejsce powstało z miłości do dzieci

To miejsce powstało z miłości do dzieci

Jako pierwsi wstęgę przecinali mali podopieczni Wspólnego Świata – bo to z myślą o nich powstało centrum

BIAŁA PODLASKA Na ten moment czekały władze i pracownicy stowarzyszenia Wspólny Świat, rodzice oraz dzieci, a bialska społeczność z zapartym tchem przyglądała się, jak wznosi się i nabiera barw nowy obiekt w mieście. W piątek 24 maja otwarto pierwsze w Polsce Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem.

Inwestycja została zrealizowana przy ul. Powstańców 4 w miejscu dawnego Zajazdu u Radziwiłła, wykonała ją bialska firma Budomex. Teren ten za symboliczną złotówkę, dzięki inicjatywie byłego prezydenta Andrzeja Czapskiego i przy akceptacji ówczesnej Rady Miasta, przekazane zostało w 2013 roku stowarzyszeniu Wspólny Świat. Rozpoczęła się zbiórka pieniędzy, poszukiwanie sponsorów i wreszcie budowa.

– To pierwszy etap budowy Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem. Przedszkole i ośrodek wsparcia. Ten dzień jest dla nas bardzo ważny, ogromnie się cieszymy, że inwestycja została zrealizowana. Wszystko jest przygotowane do tego, aby wejść do ośrodka i przedszkola i powoli będzie się to działo. Zaczynamy w czerwcu, a pełną parą ruszymy we wrześniu. Inwestycja została zrealizowana w półtora roku, a powstała dzięki wsparciu PFRON, ROPS oraz środków unijnych. Ogromne wsparcie otrzymaliśmy także od sponsorów i przeznaczyliśmy je na wykończenie budynku – przyznaje Marta Łukowska-Almaszy, dyrektor Ośrodka Terapii i Diagnostyki Dzieci Autystycznych.

Dumy i wzruszenia nie kryła podczas otwarcia prezes stowarzyszenia Anna Chwałek. Przypomniała, że idea powstania stowarzyszenia, a potem ośrodka pomocy chorym na autyzm wypłynęła z potrzeby udzielenia wsparcia własnemu dziecku. Jej syn Kuba ma autyzm, a poznanie diagnozy było trudnym momentem w życiu jej rodziny. Trudnym, ale niepowodującym załamanie. Prezes Chwałek postanowiła działać.

– Otwarcie centrum to wydarzenie symboliczne. To także podsumowanie 12-letniej działalności stowarzyszenia Wspólny Świat i dowód na to, czym może być miłość do dziecka. Myślę, że największym wymiarem miłości jest to, kiedy człowiek bardziej kocha drugiego człowieka, bardziej się o niego boi i myśl o tym, że może stać się z nim coś złego, dusi serce w nocy i nie daje spać. Ta miłość potrafi doprowadzić do miejsca i chwili, w której jesteśmy dzisiaj. To nie jest tylko miłość moja do mojego dziecka, ale miłość wielu rodziców do ich dzieci – mówiła podczas otwarcia Anna Chwałek, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do budowy centrum, od rodziców, przez kadrę, aż po darczyńców.

Czytaj więcej w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika "Podlasiak" nr 22 od 28 maja

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy