Terespol: Turniej szachowy z udziałem w zawodnika pochodzącego z Bośni

W restauracji Galeria Smaków 11 marca rozegrany został I Otwarty Turniej Szachowy Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na liście startowej widniały 33 nazwiska zawodników, którzy reprezentowali Białą Podlaską, Małaszewicze, Międzyrzec Podlaski, Wadowice oraz oczywiście Terespol – 13 uczestników turnieju to gracze lokalnego Klubu Szachowego MOK Debiut.

Miłym zaskoczeniem była obecność zawodnika z Bośni, mieszkającego na stałe w Białej Podlaskiej, mistrza FIDE Safeta Terzicia, dzięki któremu nie tylko wzrósł poziom turnieju, ale zyskał on rangę międzynarodową.

Tym razem (po kilkuletniej przerwie) został rozegrany blitz – 9 rund tempem 3 minuty + 2 sekundy za każdy wykonany ruch trzymały w napięciu aż do ostatniej rundy. Do końca nie było wiadomo, jaki będzie układ miejsc na podium – finalnie zwyciężyło doświadczenie mistrza FIDE Safeta Terzicia, który wygraną w ostatniej rundzie przypieczętował samodzielne zwycięstwo, gromadząc po 9 rundach 7,5 punktu. Pomimo podeszłego już wieku (pan Safet ma 80 lat), udowodnił on, że nadal potrafi wygrywać w dobrym stylu. Drugie miejsce w kategorii open przypadło Bogdanowi Celińskiemu z Białej Podlaskiej (7/9), a trzecie Marcinowi Dudkowi (KSz MOK Debiut w Terespolu, 6,5/9).

W kategorii do lat 14 pierwsze miejsce zajął Krzysztof Gołębiowski (KSz MOK Debiut Terespol, 4,5/9). Pozostałe miejsce na podium przypadły odpowiednio Jakubowi Marczukowi z Białej Podlaskiej (4,5/9, drugie miejsce ze względu na punktację pomocniczą) oraz Nikicie Waraksinowi (KSz MOK Debiut Terespol, 4/9). Dla wielu osób był to pierwszy turniej szachowy rozgrywany na żywo.

Najmłodszym zawodnikiem turnieju został Wojtuś Niedziółko, natomiast najstarszym weteran terespolskich szachów – Janusz Sałtrukiewicz. Obaj są zawodnikami Klubu Szachowego MOK Debiut Terespol.

Na uwagę zasługuje również występ Filipa Samociuka, zawodnika Klubu Szachowego MOK Debiut w Terespolu, który w 7. rundzie sprawił niemałą niespodziankę, pokonując Safeta Terzicia. Filipowi bardzo niewiele zabrakło do podium (finalnie z dorobkiem 6 punktów zajął 6. miejsce), ale przy takiej obsadzie jest to bardzo dobry wynik, a zwycięstwo z mistrzem FIDE będzie fajnym wspomnieniem.

Zwycięzcy zostali nagrodzeni książkami szachowymi oraz statuetkami, medalami i pięknymi zegarami z motywem szachowym, przygotowanymi przez EcoProject Cardboard – wszystkoztektury.pl, w osobie Marcina Dudka.

Organizatorzy kierują podziękowania przede wszystkim do prezesa Klubu Szachowego MOK Debiut – Sławomira Leszka. Turniej zorganizowano dzięki gościnności Galerii Smaków, a także dzięki fundatorom nagród: burmistrzowi miasta Terespol i MCKSiR w Terespolu.