Radni tną diety na pomoc medykom

Radni tną diety na pomoc medykom
fot. Urząd Gminy Międzyrzec Podlaski

- Mam wiele szacunku dla pracy personelu medycznego. Ludzie walczący z koronawirusem kładą na szali swoje życie i zdrowie, żeby nas ratować - mówi wiceprzewodniczący Edward Kopron

GMINA MIĘDZYRZEC PODLASKI Radni międzyrzeckiej gminy obniżyli sobie diety. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone dla personelu medycznego na walkę z koronawirusem.

Pomysłodawcą obniżenia wynagrodzeń gminnym radnym był wiceprzewodniczący Rady Gminy Międzyrzec Podlaski Edward Kopron. Z zawodu jest leśnikiem. Nadleśnictwo Międzyrzec Podlaski, w którym pracuje, już przed świętami zorganizowało zbiórkę dla jednoimiennego szpitala zakaźnego w Puławach. – Zbiórka przerosła nasze oczekiwania. Część uzbieranych pieniędzy przekazaliśmy Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białej Podlaskiej. Widzimy, jak w pomoc angażuje się lokalna społeczność, na przykład szyjąc maseczki dla medyków. Wsparcia szpitalom w Białej Podlaskiej i Międzyrzecu udzielił także wójt. I zaczęliśmy się z wiceprzewodniczącym Adamem Kwiatkowskim zastanawiać, jak moglibyśmy jeszcze pomóc osobom, które walczą na pierwszej linii o nasze zdrowie i życie. I żeby to nie była jednorazowa akcja. Wpadliśmy na pomysł obniżenia diety radnym. Taką propozycję przedstawiliśmy przewodniczącym Rady Gminy oraz komisji finansów i budżetu – relacjonuje pan Edward.

Radnych nie trzeba było przekonywać do tego pomysłu. Jednogłośnie 22 kwietnia, podczas pierwszej w historii gminy sesji odbywającej się on-line, przyjęli uchwałę, na mocy której już od kwietnia ich diety są niższe średnio o 200 złotych.

– Postanowiliśmy przejść na dietę ryczałtową. I tak jak wniósł wiceprzewodniczący Kopron, poproszono wójta, by tak wyliczyć diety, żeby były oszczędności. W ten sposób 800 zł otrzyma radny niefunkcyjny, 1000 zł radny sprawujący funkcję wiceprzewodniczącego lub przewodniczącego komisji, a 1300 zł przewodniczący Rady Gminy – wyjaśnia Andrzej Pietruk, przewodniczący Rady Gminy.

Jakie oszczędności w budżecie gminy przyniesie przyjęta przez radnych obniżka wynagrodzeń? – W ciągu roku wprowadzone rozwiązania przyniosą oszczędności w wysokości ponad 30 tysięcy złotych. Zgodnie z wolą radnych gminy fundusze te przeznaczymy na walkę ze stanem epidemii koronawirusa na terenie gminy Międzyrzec Podlaski oraz na wsparcie podmiotów niosących pomoc w tej walce. Proponowane stawki były konsultowane z wnioskodawcami. Uściślamy w tej uchwale również kryteria dotyczące korzystania z samochodów prywatnych w celu podróży służbowych radnych – informuje wójt Krzysztof Adamowicz.

Decyzja międzyrzeckich radnych odbiła się szerokim echem. Mieszkańcy powiatu bialskiego w większości chwalą taki sposób zaciskania pasa przez samorządowców, komentując, że z radnych przykład powinni brać również rządzący krajem. Z kolei inicjator uchwały mówi skromnie, że jest zdziwiony dużym rozgłosem, jaki przyniosła obniżka diet.

– Uważam, że to normalna sprawa. Normalne społeczeństwo tak reaguje, niosąc pomoc służbie zdrowia. Praca samorządowca to jest przede wszystkim służba dla mieszkańców. Reprezentujemy ich interesy w Radzie Gminy, ale kiedy jest to konieczne, również pomagamy. Jeżeli każdy z nas przekaże od siebie najmniejszą cząsteczkę na pomoc innym, wspólnie uzbiera się wiele. Osobiście mam wiele szacunku dla pracy personelu medycznego. Ludzie walczący z koronawirusem kładą na szali swoje życie i zdrowie, żeby nas ratować. Ze środkami ochrony osobistej w placówkach medycznych jest problem. A od bezpieczeństwa i zdrowia lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych zależy również nasze bezpieczeństwo i zdrowie – mówi Kopron.

Artykuł przeczytać można w aktualnym – papierowym i cyfrowym wydaniu „Podlasianina” https://eprasa.pl/news/podlasianin (od 28 kwietnia).

Monika Pawluk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy