Radni nie podnieśli podatków

Radni nie podnieśli podatków

MIĘDZYRZEC PODLASKI Mieszkańcy i przedsiębiorcy nie muszą się martwić, że w przyszłym roku w Międzyrzecu Podlaskim wzrosną lokalne podatki. Władze miasta zdecydowały, że ze względu na epidemię i kryzys opłaty, m.in. podatek leśny, rolny, od środków transportowych i nieruchomości, pozostaną na tym samym poziomie, co w tym roku.

Z propozycją, żeby w 2021 roku nie podnosić podatków, wystąpił do Rady Miasta burmistrz Zbigniew Kot. W czwartek 24 listopada radni jednogłośnie przyjęli stawki podatków i opłat lokalnych na przyszły rok. Podatki leśny, rolny, od środków transportowych i nieruchomości nie zostaną podniesione. „Mając na uwadze ciężką sytuację, w jakiej znaleźliśmy się wszyscy, związaną z ogłoszoną pandemią, proponuje się utrzymanie dotychczasowych stawek podatku od nieruchomości na rok 2021 na niezmienionym poziomie” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

W ten sposób stawki podatku od nieruchomości w 2021 r. pozostaną na poziomie 0,80 zł od 1 mkw. powierzchni w przypadku gruntów, na których prowadzona jest działalność gospodarcza. Z kolei właściciele budynków mieszkalnych zapłacą 0,75 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej. A 21 zł za 1 mkw. powierzchni w przypadku obiektów, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. W przypadku handlu detalicznego na powierzchni powyżej 900 mkw. przedsiębiorca zapłaci podobnie jak w tym roku – 23,50 zł za 1 mkw.

– Dziękuję radnym za pracę nad tą uchwałą i niepodniesienie podatków. Rok jest trudny. To odpowiednie w tej sytuacji postępowanie Urzędu Miasta i radnych. A obowiązków przecież przybywa, bo samorządy obciążane są kolejnymi wydatkami. Należy też wziąć pod uwagę inflację. Pozostawienie opłat na dotychczasowym poziomie na pewno stanowi jakąś pomoc w tej sytuacji – dodał Robert Matejek, przewodniczący Rady Miasta Międzyrzec Podlaski.

Ponadto w 2021 r. Urząd Miasta nie będzie pobierał opłaty prolongacyjnej, wnoszonej przez podatników, którym na mocy decyzji organu podatkowego odroczono termin płatności podatku lub rozłożono na raty zapłatę podatku lub zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę.

Monika Pawluk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy