Radni apelują o większe pieniądze dla szpitala

Radni apelują o większe pieniądze dla szpitala

MIĘDZYRZEC PODLASKI Rada Powiatu Bialskiego zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia i NFZ o zwiększenie finansowania świadczeń medycznych dla Szpitala Powiatowego w Międzyrzecu Podlaskim. Bo pieniądze zaproponowane na ten rok przez Fundusz, nie odzwierciedlają potrzeb zdrowotnych mieszkańców powiatu bialskiego.

Chodzi o to, że kwotę tegorocznego finansowania w ramach kontraktu z NFZ wyliczono na podstawie świadczeń zrealizowanych w 2020 r., których z powodu pandemii w międzyrzeckiej placówce było mniej.

– Kolejny raz widzimy, że problem finansowy naszego szpitala staje się tak naprawdę największym wyzwaniem dla naszego powiatu w tej kadencji. I nie jest to wina złego zarządzania przez dyrekcję i zarząd powiatu, ale niskiej wyceny świadczeń przez NFZ. To, co robi NFZ, proponując wycenę kontraktu na 2021 r. na podstawie realizacji kontraktu w roku 2020, jest tak naprawdę zarzynaniem lokalnej, powiatowej służby zdrowia, a jednocześnie pozbawianiem mieszkańców powiatu dostępu do świadczeń zdrowotnych – mówi Daniel Dragan, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bialskiego.

Dochodzi do tego jeszcze problem nowego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Łózkach, który miał być perełką i generować dochody, a w obecnej sytuacji staje się kolejnym obciążeniem dla szpitala. Mimo ogromnego potencjału, fachowej kadry, nowoczesnej infrastruktury i sprzętu, niedawno uruchomiony ZOL nie jest wykorzystywany w pełni możliwości. – NFZ zaproponował finansowanie dla zaledwie 35 pacjentów miesięcznie, mimo że placówka może ich przyjąć 87! To decyzja bulwersująca, bo istnieje ogromne zapotrzebowanie wśród mieszkańców powiatu na usługi świadczone przez zakład – dodaje Dragan.

Dlatego Rada Powiatu podczas ostatniej sesji (28 grudnia) wystosowała ponadpartyjny apel do premiera, ministra zdrowia i NFZ w sprawie zwiększenia umowy. Pismo poparli przedstawiciele wszystkich klubów radnych: z PSL, PiS i Porozumienia Samorządowego.

Więcej w papierowym wydaniu z 12 stycznia.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy