OHP: Polsko-niemiecka wymiana najlepszych sportowców

OHP: Polsko-niemiecka wymiana najlepszych sportowców

Dziesięcioosobowa grupa najlepszych sportowców wraz z dwoma opiekunami Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP z Roskoszy wzięła udział w projekcie „Deutsch-Polnische Jugendbegegnung anlässlich des 56. Sachsenhausen-Gedenklaufes”, dofinansowanym przez program Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Uczestnicy placówki z Roskoszy zostali zaproszeni przez Starostwo Powiatowe Oberhavel, które już po raz 56. jest współorganizatorem „Biegu Pamięci Sachsenhausen”.

Bieg, który każdego roku odbywa się 1 maja w Oranienburgu, poświęcony jest pamięci ofiar obozu Sachsenhausen. Młodzi sportowcy z Niemiec i Polski spotykają się, aby Biegiem Pamięci Sachsenhausen oraz wspólnymi rozgrywkami sportowymi uczcić pamięć ofiar nazizmu. Wspólnie składają także hołd zgładzonym w obozie koncentracyjnym podczas II wojny światowej.

– Uczestnicy ECKiW OHP wzięli udział w sztafecie międzynarodowej pięć razy 1,2 km oraz w biegu głównym na dystansie 7,5 km. W biegu głównym brało udział ponad 600 osób, i w tej konkurencji w pierwszej dziesiątce w kategorii wiekowej do 18 lat znalazło się czterech uczestników ECKiW OHP: 6. miejsce zajął Alan Guzowski, 7. miejsce Sebastian Sawoniuk, 8. miejsce Bartosz Indrzejewski oraz 9. miejsce Błażej Zalisko. Guzowski w ogólnej klasyfikacji wśród wszystkich 600 uczestników biegu zajął bardzo wysokie 47. miejsce – relacjonuje Małgorzata Zając z ECKiW w Roskoszy.

Uczestnicy biegu otrzymali medale i pamiątkowe dyplomy. Delegacja z Polski wraz z opiekunami i starostą Powiatu Oberhavel złożyła także uroczyście kwiaty pod pomnikiem ofiary terroru nazistowskiego, polskiego olimpijczyka Włodzimierza Długoszewskiego – więźnia obozów koncentracyjnych Auschwitz, Brzezinka oraz Sachsenhausen. Podczas wyjazdu młodzież mieszkała w ośrodku wypoczynkowym w miejscowości Neuendorf niedaleko Berlina. Zapewniono im liczne atrakcje, m.in. zajęcia integracyjne z młodzieżą z Niemiec, cross trening oraz inne zajęcia sportowe i wieczory przy ognisku, sprzyjające poznawaniu kultury i obyczajów kraju sąsiada.

Niezapomnianym przeżyciem był całodzienny wyjazd do Berlina, podczas którego młodzież mogła poznać najważniejsze zabytki stolicy Niemiec oraz zwiedzić Reichstag wraz z tarasem na dachu i kopułą gmachu. Cenną lekcją historii było zwiedzanie Muzeum Sachsenhausen w Oranienburgu, będące jednym z ważniejszych miejsc pamięci w Niemczech.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy