Biała Podlaska: Wybierz się do tężni, pooddychaj solanką

Biała Podlaska: Wybierz się do tężni, pooddychaj solanką

Nad rzeka Krzną przy ulicy Brzegowej w Białej Podlaskiej właśnie oddano do użytku tężnię solankową, która będzie służyła zdrowiu mieszkańców.

Inicjatorami i autorami projektu, zgłoszonego w ramach Budżetu Obywatelskiego, są radni Marek Dzyr i Marcin Izdebski oraz Piotr Marczuk, inwestorem – Urząd Miasta Biała Podlaska, wykonawcą – firma Kryształowy Świat z Libiąża, a spółka miejska Zieleń będzie dbała o porządek na obiekcie.

– Gratuluję autorom projektu, którzy nie pierwszy raz wykazali się skutecznością w rozpoznawaniu oczekiwań mieszkańców miasta i zgłosili do Budżetu Obywatelskiego projekt, który zyskał przychylność w głosowaniu. Dzięki temu Urząd Miasta mógł przystąpić do realizacji tej pięknie prezentującej się inwestycji – mówił podczas uroczystego otwarcia tężni w środę 8 maja prezydent miasta Michał Litwiniuk.

Projekt został zgłoszony do edycji BO w 2022 roku, więc wydawało się, że uda się go zrealizować w 2023 roku. Od razu na początku ubiegłego roku ogłoszony został konkurs na zaprojektowanie tężni, ale niestety nie wpłynęła ani jedna oferta. – Nie załamaliśmy jednak rąk. Dzięki naczelnikowi Jackowi Melaniukowi i pracownikom wydziału inwestycji UM oraz inspektorom Jolancie Migasiuk-Bajenie i Konradowi Misiurskiemu, bardzo sprawnie przygotowany został program funkcjonalno-użytkowy. I ten dokument pozwolił nam ponownie ogłosić przetarg, ale już w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Wykonawcą umowy została firma Kryształowy Świat z Libiąża – relacjonował prezydent. – Zbliżający się koniec roku oraz fakt, że prace miały przebiegać na terenie bezpośrednio przylegającym do rzeki, sprawiły, że część robót trzeba było zaplanować już na wiosnę tego roku. A że firma bardzo sprawnie się uwinęła z pracami, dziś możemy się cieszyć oficjalnie oddaną do użytku mieszkańcom tężnią solankową.

Tężnia, która zasilana jest roztworem soli jodowo-bromowej, ma długość 12 metrów. Poza tym, w ramach tego samego projektu, powstały: plaża o powierzchni 190 mkw., palisada umacniająca w tym miejscu brzeg rzeki, zejście do rzeki (to miejsce ma służyło także kąpielom morsów), leżaki, plażowa przebieralnia z wieszakami, stoiska dla rowerów i stacja naprawy rowerów, ławki z oparciami, energooszczędne, ledowe oświetlenie oraz miejski monitoring. Całość kosztowała 934,8 tys. zł.

– Inwestycja powstała w miejscu bardzo chętnie uczęszczanym przez mieszkańców Białej Podlaskiej. Przebiegającą tuż obok 10-kilometrową drogę pieszo-rowerową zrealizowaliśmy dzięki funduszom Unii Europejskiej, w ramach projektu zagospodarowania Doliny Krzny, od Porosiuk w gminie Biała Podlaska aż do stawów przy Klukówce – podkreślił Michał Litwiniuk.

Jeden z inicjatorów Marek Dzyr przede wszystkim podziękował za wszystkie głosy oddane na ten projekt. – Bardzo fajną sytuacją jest, gdy te środki unijne, czyli ścieżka pieszo-rowerowa, mogą współgrać z oddolnymi inicjatywami mieszkańców, jak właśnie ta tężnia. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby skorzystać czy to z zabiegu inhalacji, czy z uroków naszej Krzny. Szczególnie seniorów, bo to do nich kierowaliśmy ten projekt. Można tu dojechać rowerem, można dojść pieszo, niedaleko mamy też linię autobusową – może kiedyś powstanie przystanek o nazwie „tężnia”. Dopłynąć tu można nawet kajakami – mówił radny. – Wierzymy, że to miejsce będzie żyło. Życzymy zdrowia, bo z myślą o zdrowiu bialczan to zrobiliśmy. Jak czytałem, godzina inhalacji na takiej tężni równa się trzem dniom spędzonym nad morzem. Więc jest to samo zdrowie, naprawdę warto korzystać.

Tężnia otwarta jest 24 godziny na dobę. Żeby nie zużywała prądu, gdy nikogo przy niej nie ma, wyłącza się samoczynnie po jakimś czasie. Ale nie ma problemu – z boku jest włącznik, który pozwala ją uruchomić na kolejne 60 minut. Tak więc można przyjść w każdym momencie i korzystać.

Wykonawca inwestycji, prezes firma Kryształowy Świat Grzegorz Pajdak, wyjaśnił, że wnętrze tężni wykonane zostało z witek brzozowych, specjalnie hodowanych do wykorzystania w tężniach solankowych. – Pompy działają tylko do temperatury plus 5 stopni na zewnątrz, dlatego przy pierwszych nocnych przymrozkach tężnię należy wyłączyć i odpowiednio zabezpieczyć na zimę – prezes odpowiedział na jedno z pytań dziennikarzy. – Nasza firma istnieje na rynku już 25 lat. Mamy sprawdzone metody wykonawstwa, opatentowaną technologię, a także atesty Państwowego Zakładu Higieny.

Dojazd do tężni: od strony miasta ulicami Jana Pawła II, Orzechową, Łukaszyńską, Włoską i Brzegową, lub też od strony obwodnicy (mapy dojazdów poniżej).

zdjęcia Jan Konstanty Staniszewski, UM Biała Podlaska

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy