Nie żyje bialczanin Jan Guz, szef OPZZ

Nie żyje bialczanin Jan Guz, szef OPZZ

24 maja w wieku 62 lat zmarł Jan Guz, od 2004 r. przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Od kilkudziesięciu lat był mocno związany z Białą Podlaską i to na miejskim cmentarzu parafialnym spocznie w środę 29 maja.

Jan Guz pochodził z rodziny rolniczej z Białobrzegów koło Kocka. Gdy miał sześć lat, zmarli jego rodzice, przez co wychowywał się w domu dziecka w Czemiernikach. Edukował się kolejno w szkole zawodowej ze specjalnością ślusarza mechanika, technikum ze specjalnością w obróbce skrawaniem, Akademii Nauk Społecznych przy KC PZPR w Warszawie, gdzie w 1988 r. ukończył nauki polityczne, oraz  podyplomowym studium menadżerskim na wydziale zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego (2002).

Od 1972 pracował w Ochotniczych Hufcach Pracy, od 1984 wchodził w skład ich struktur, m.in. jako zastępca komendanta hufca. W latach 90. przewodniczył radzie OPZZ w woj. bialskopodlaskim, był też radnym wojewódzkiej rady narodowej. W 1997 r. został wiceprzewodniczącym OPZZ, by 20 kwietnia 2004 r. stanąć na czele związku i pełnić tę funkcję aż do niespodziewanej śmierci. W tym czasie OPZZ reprezentował w Polskim Komitecie Normalizacyjnym, radzie nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, radzie programowej Ośrodka Studiów i Kształcenia Zawodowego, Rady Statystyki. Był też wiceprzewodniczącym Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych, a w 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju. W październiku 2015 r. z ramienia OPZZ został członkiem nowo powstałej Rady Dialogu Społecznego przy prezydencie Andrzeju Dudzie.

Jako człowiek, któremu zawsze nieobca była obrona praw pracowniczych i działanie na rzecz ludzi pracy, w kwietniu br. zaangażował się w strajk nauczycieli, którego współorganizatorem było OPZZ. Najbardziej zapamiętamy go jednak jako osobę niezwykle dobrą, serdeczną i otwartą na ludzkie problemy i troski. A także tego, który widząc, że któryś z jego znajomych rozgląda się, podchodził znienacka i pytał z szerokim uśmiechem na ustach: - Co, guza szukasz?

Trumna z ciałem przewodniczącego OPZZ zostanie wystawiona w domu pogrzebowym Hades przy ul. Jana Pawła II 25 w środę 29 maja o godz. 11.30. Po 60 minutach nastąpi wyprowadzenie do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ul. kard. S. Wyszyńskiego, gdzie o godz. 13 rozpocznie się msza żałobna. Po jej zakończeniu kondukt uda się na cmentarz parafialny u zbiegu ulic Nowa i Janowska.

(red)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy