Gmina odnowiła pomnik w Kaliłowie

Gmina odnowiła pomnik w Kaliłowie

Obelisk stanowi hołd dla 40 tysięcy jeńców zamordowanych w kaliłowskim lesie

GMINA BIAŁA PODLASKA W kaliłowskim lesie odsłonięto 24 listopada odnowiony pomnik ofiar hitlerowskich zbrodni. Wzniesiono go w 1967 roku, ale czas i warunki atmosferyczne zostawiły ślad na obelisku. Zadania jego renowacji podjęły się władze samorządowe gminy Biała Podlaska.

Cmentarze wojenne w Kaliłowie i Woskrzenicach Dużych są wymowną pozostałością II wojny światowej. Niemieccy okupanci uśmiercili tam w okrutnych okolicznościach 40 tys. jeńców radzieckich oraz pomagających im Polaków. Miejsca kaźni z lat czterdziestych minionego wieku upamiętniają pomniki.

W tym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki staraniom samorządu, przyznało gminie Biała Podlaska dotację 120 tys. zł na odnowę pomników przeszłości. Dzięki temu w niedzielę, w obecności konsula Republiki Białoruś Vasila Kurlovicza, zastępcy wójta gminy Adama Olesiejuka oraz radnych powiatu bialskiego i gminy, dokonano odsłonięcia gruntownie odnowionego pomnika w Kaliłowie. Uroczystość, w której uczestniczyli też członkowie Związku Młodzieży Wiejskiej, współpracująca z nimi młodzież białoruska i druhowie OSP z Woskrzenic Małych, poprzedziła modlitwa ekumeniczna proboszcza katolickiego i księży prawosławnych. Następnie jej uczestnicy złożyli pod pomnikiem kwiaty i zapalili znicze.

Odnowione miejsce kaźni jeńców wojennych nie tylko przywróciło pomnik do dawnej świetności i ma zachować tragiczne wydarzenia od zapomnienia, ale też ma wpłynąć na patriotyczną świadomość miejscowej ludności. Mieszkańcy gminy Biała Podlaska w bohaterski sposób pomagali jeńcom radzieckim, za co często płacili najwyższą cenę, o czym dziś niewiele osób wie. Pomnik w Kaliłowie ma im o tym przypominać.

Istvan Grabowski

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy