Drukują przyłbice dla lekarzy i ratowników

Drukują przyłbice dla lekarzy i ratowników
fot. archiwum

MIĘDZYRZEC PODLASKI Ruszyła akcja produkcji przyłbic dla medyków. Szkoły przekazują drukarki, a przedsiębiorcy i mieszkańcy wspierają inicjatywę finansowo. Przyłbice przekazane zostaną szpitalom i pogotowiu ratunkowemu w Białej Podlaskiej i Międzyrzecu Podlaskim.

Ogólnopolska akcja, do której włączyli się mieszkańcy Międzyrzeca Podlaskiego, odbywa się pod hasłem „Cała Polska drukuje przyłbice dla medyków". Zaczął Tomasz Marciniuk, nauczyciel z Zespołu Szkół Ekonomicznych i właściciel międzyrzeckiej firmy Kreatywne Dziecko, który prowadzi pozalekcyjne zajęcia dla dzieci m.in. z zakresu grafiki komputerowej, robotyki, programowania, projektowania i druku 3D.

„Zapotrzebowanie jest duże. Zachęcamy do dołączania się osoby, które posiadają drukarkę 3D lub dostęp do pleksy, lasera i chcą nieodpłatnie pomóc dla służby zdrowia w naszych okolicach” – apelował w mediach społecznościowych pan Tomasz.

Zaczęło się drukowanie, w szybkim tempie powstawały obejmy do przyłbic. Organizatorzy chcieli zaopatrzyć medyków z Międzyrzeca i okolic, ale zapotrzebowanie przerosło ich możliwości. Wtedy do akcji zaczęły dołączać międzyrzeckie szkoły. Zespół Szkół Technicznych wypożyczył do produkcji przyłbic dwie drukarki 3D. – Cieszymy się, że w taki sposób możemy wesprzeć personel medyczny. Zwłaszcza że w tej chwili, gdy zajęcia w szkole się nie odbywają, sprzęt nie jest używany – mówi Arkadiusz Stefaniuk, dyrektor ZST im. Unitów Podlaskich w Międzyrzecu Podlaskim.

Po jednej drukarce 3D wypożyczyli organizatorom akcji także Zespół Placówek Oświatowych nr 1 w Międzyrzecu oraz młody mieszkaniec miasta. Z kolei Zespół Szkół Ekonomicznych dostarczył filamenty do drukowania. Finansowo wspierają także lokalni przedsiębiorcy, ale potrzeb jest więcej. Dlatego na stronie internetowej Zrzutka.pl prowadzona jest zbiorka funduszy na materiały do produkcji przyłbic dla personelu medycznego.

Więcej w papierowym wydaniu tygodnika "Podlasianin" z 7 kwietnia.

Monika Pawluk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy