Czytając zachęcała do aktywności

Czytając zachęcała do aktywności

BIAŁA PODLASKA Czytająca Sobota, organizowana w Bibliotece Barwnej, jak co tydzień zgromadziła grupę małych bialczan, którzy lubią czytać. Gościem sobotniego spotkania była Anna Bodasińska, prodziekan filii Akademii Wychowania Fizycznego.

 

Akcję zainicjował kilka tygodni temu prezydent Michał Litwiniuk, który czytał dzieciom wiersz Adama Mickiewicza "Przyjaciele". Spotkania są kontynuowane, bowiem zainteresowanie nimi jest wciąż spore.

7 marca w Bibliotece Barwnej najmłodszym mieszkańcom miasta, czytała Anna Bodasińska, prodziekan filii AWF. Zdradziła, że czytanie bajek nie jest dla niej obce, bowiem było to miłym zwyczajem, gdy jej córka była jeszcze mała. Dziś jest już dorosłą kobietą i odnosi sukcesy sportowe. – W moim domu rodzinnych i mojej obecnej rodzinie książki były, są i będą. Codzienne wieczorne czytanie było takim naszym rodzinnym „nawykiem ruchowym” pielęgnowanym przeze mnie, mojego męża i dziadków – zdradza sobotni gość.

Anna Bodasińska wybrała opowiadanie pt. „Jak kózka uczyła się pływać”. – Dostając propozycję z Barwnej pomyślałam, że jako przedstawicielka instytucji sportowej powinnam podczas tej cudownej akcji „przemycić” moje priorytety zawodowe i życiowe czyli promocję aktywności ruchowej wśród dzieci poprzez wybrane przykłady zachowań z literatury dziecięcej. Przygotowując się do spotkania z maluchami zastanawiałam się jak to zrobić, jak zachęcić dzieci do podejmowania aktywności ruchowej. Sposobów jest kilka: poprzez przykład osobisty, działania systemowe, podejmowanie wspólnych działań, zapisanie na zajęcia sportowe. Pomyślałam, że ja otrzymałam super okazję do zachęcenia ich poprzez... czytanie opowiadań o tematyce sportowej i wskazanie zachowań bohaterów książkowych godnych do naśladowania. Chciałam w ten sposób pobudzić dziecięcą wyobraźnię dotyczącą potrzeby bycia aktywnych i przez to sprawnym – mówi Bodasińska. I dodaje: – Czytając opowiadanie uaktywniałam dzieci, zadawałam pytania o ich aktywność ruchową. Mamy teraz trudne czasy, w których dziecko przestaje być animatorem aktywności w rodzinie i to do nas dorosłych, rodziców należy przejęcie tej roli. Pomysłów na to jest bardzo dużo.

Przed nami kolejne odsłony akcji. 14 marca dzieciom poczyta przedstawicielka naszej redakcji Justyna Dragan, 21 marca – Marta Pomorska, instruktorka ZHP oraz miłośniczka wspinaczek górskich i żeglarstwa, natomiast 28 marca – Aneta Hetmańczyk, związana ze schroniskiem Azyl miłośniczka zwierząt i sztuk walki. Każde spotkanie rozpoczyna się o godz. 12, wstęp bezpłatny.

 

Więcej w papierowym wydaniu "Podlasianina" z 10 marca.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy