Biblioteka z dofinansowaniem

Biblioteka z dofinansowaniem
Pixabay

MIĘDZYRZEC PODLASKI Miasto pozyskało dofinansowanie na modernizację i doposażenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Kompleksowe prace rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim doczeka się dużych zmian. Znacznie zostanie zwiększona jej powierzchnia. Obecnie biblioteka zajmuje 208 mkw., a modernizacja pozwoli jej uzyskać aż 152 mkw. nowej przestrzeni, na której zostanie wydzielona strefa dla młodzieży i seniorów oraz utworzona sala animacji dla dzieci. Powiększony zostanie także obszar przechowywania zbiorów bibliotecznych, a na zewnątrz stanie trezor biblioteczny, czyli urządzenie umożliwiające całodobowy zwrot książek.

Prace zaplanowano na trzech poziomach budynku. Na parterze powstanie „Pracownia wyobraźni” – tu na dodatkowych 90 mkw. przestrzeni mieścić się będą wypożyczalnia, strefa malucha oraz sala animacji. W tej ostatniej prowadzone będą zajęcia biblioteczne. Sala zostanie wyposażona w interaktywną podłogę, tablicę multimedialną oraz tablice sensoryczne.

Pierwsze piętro zaplanowano jako „Przystań książki”. Tam mieścić się będzie wypożyczalnia dla dorosłych oraz miejsce spotkań czytelników z autorami książek i innymi ciekawymi ludźmi. Pomieszczenie zostanie doposażone w regały na książki z dużą czcionką, a w jego dalszej części wyznaczone zostanie miejsce cichej pracy ze stanowiskiem do korzystania z zasobów cyfrowej wypożyczalni publikacji naukowych Academica.

Z kolei na drugim piętrze, w pomieszczeniu dawnej Pasji, powstaną Teen-teka oraz „Skarbiec Regionu. Teen-teka to nowa strefa stworzona z myślą o nastolatkach, która zostanie podzielona na obszary: relaksu, x-box, gier planszowych, komputerów i zbiorów. Tuż za przesuwanymi drzwiami będzie się znajdował Skarbiec Regionu, mieszczący strefę bibliotekarza, seniorów, czytelnię komputerową i zbiory udostępniane na miejscu.

Całkowity planowany koszt zadania to nieco ponad 670 tys. zł, z czego dofinansowanie z Instytutu Książki to ponad 502 tys. zł. Prace modernizacyjne rozpoczną się jeszcze w tym roku, a zakończą w 2023 r.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy