Będzie pomnik, ale nie w kształcie krzyża [WIZUALIZACJA]

Będzie pomnik, ale nie w kształcie krzyża [WIZUALIZACJA]

BIAŁA PODLASKA: Ogłoszony przez senatora Grzegorza Biereckiego pomysł na budowę pomnika Czynu Niepodległościowego jest coraz bliżej realizacji. Radni zgodzili się na lokalizację w centrum miasta. Zmieniła się jednak wizja, jak pomnik ma wyglądać. Nie będzie to krzyż, jak wcześniej zapowiadano.

 

Na ostatniej sesji Rady Miasta, do programu wprowadzony został dodatkowy punkt dotyczący wyrażenia zgody Społecznemu Komitetowi Budowy Pomnika Czynu Niepodległościowego. Projekt radni otrzymali zaledwie 3 dni przed głosowaniem więc nie mieli zbyt wiele czasu by z pomysłem się zapoznać i przedyskutować to chociażby ze swoimi wyborcami.

Głosowanie poprzedziła więc dyskusja radnych. Mariusz Gromadzki (AS NMWD) dopytywał czy pomysł przedstawiony będzie w jakikolwiek sposób dla mieszkańców, czy przeprowadzone zostaną konsultacje społeczne. – Mieszkańcy dowiedzą się o sprawie z mediów, gdy uchwała będzie już przegłosowana. Nie mieli możliwości w żaden sposób się wypowiedzieć – komentuje radny.

W odpowiedzi Dariusz Litwiniuk, przewodniczący komitetu, poinformował, że ten zawiązał się w czerwcu a zaproszeni do niego zostali wszyscy mieszkańcy. – Koncepcja została transparentnie przygotowana, tak by każdy mógł się z nią zapoznać. Ten wybór jest ogromnym kompromisem, początkowym pomysłem był bowiem krzyż. Myślę, że będzie on wspaniałym miejscem – uważa przewodniczący komitetu, który zapowiedział jednocześnie, że 6 metrowy pomnik będzie zrobiony z granitu albo z marmuru.

Więcej w kolejnym wydaniu "Podlasiaka" z 7 sierpnia.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: