Znani bialczanie, strażacy i harcerze znów będą kwestować na renowację zabytkowych nagrobków

Znani bialczanie, strażacy i harcerze znów będą kwestować na renowację zabytkowych nagrobków
fot. Jerzy Trudzik

Corocznie kwestę zwiastuje baner zawieszony na głównej bramie cmentarza

Dzień Wszystkich Świętych i towarzysząca mu kwesta organizowana przez Koło Bialczan to już niemal synonimy. Zapewne brak dorocznej zbiórki pieniędzy na renowację zabytkowych nagrobków na bialskich nekropoliach, byłby przyjęty ze zdziwieniem. Odwiedzający stary cmentarz są już przyzwyczajeni do widoku osób z identyfikatorami i puszkami kwestorskimi.

Idea podjęta w 2006 roku w Białej Podlaskiej będzie realizowana już po raz szesnasty. W ciągu minionych lat uzbierana kwota przekroczyła 440 tys. zł. Dzięki temu – oraz dotacji z budżetu miasta – odnowionych zostało 79 nagrobków.

Kwestuje prezes Koła Bialczan Krystyna Nowicka

W środę 1 listopada przy każdej z pięciu bram wiodących na cmentarz katolicki przy ulicy Janowskiej znajdą się kwestujący. Członków Koła Bialczan, a także przedstawicieli miejskich instytucji i osoby publiczne, wspierać będą w tym roku strażacy ochotnicy oraz harcerze.

Jak informuje prezes stowarzyszenia Krystyna Nowicka, formuła zbiórki będzie tym razem rozszerzona. Kwestujący pojawią się także na cmentarzu komunalnym za obwodnicą. Przygotowania są już dopięte niemal na ostatni guzik. Sporządzona została lista osób mających pełnić kwestarskie dyżury. Zbiórka prowadzona będzie od godziny 11 do 17.

Kwestujący prezydent miasta Michał Litwiniuk z małżonką

Jak precyzyjnie informuje pełnomocnik zarządu Koła Bialczan do spraw renowacji zabytkowych nagrobków Andrzej Olichwiruk, na 79 odnowionych dotąd nagrobków, składa się między innymi mogiła żołnierzy 34. Pułku Piechoty, poległych w 1919 roku w bitwie stoczonej pod Kobylanami z wojskami niemieckimi. Także grób uczestnika powstania styczniowego Adolfa Sobolewskiego. Są wśród nich również zabytkowe nagrobki mieszkańców miasta, w tym dzieci. Na przykład nagrobek Tomusia i Tadzia Polony, który został odnowiony w 2022 roku.

Aż dwie puszki zebranych pieniędzy zdaje Sławomir Suszczyński, ubiegłoroczny rekordzista kwesty. Przyjmuje Ewa Siekielewska, niestrudzona skarbniczka kwesty, a na co dzień Koła Bialczan

Gospodarzem rzymskokatolickiego cmentarza przy ulicy Janowskiej jest parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Wszystkie formalności związane z renowacją nagrobków są ustalane z jej proboszczem księdzem dziekanem Marianem Danilukiem. Pod względem merytorycznym nad renowacją czuwa delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białej Podlaskiej, pod kierunkiem Arkadiusza Bojczuka. Od lat głównym wykonawcą renowacji jest mgr Agnieszka Andryszczak, dyplomowany konserwator dzieł sztuki.

– W 2023 roku zostały odnowione trzy pełne nagrobki oraz duży zespół obejmujący cztery płyty nagrobne – informuje Andrzej Olichwiruk. – Pochłonęło to kwotę 52 200 zł. W najbliższych dniach nastąpi formalny, techniczny odbiór wykonanych prac. Tegoroczna kwesta przeznaczona zostanie na renowację jednego, za to znaczącego pod względem historycznym i architektonicznym nagrobka zmarłego w 1926 roku komendanta bialskiej straży ogniowej Rajmunda Łodziaka.

Faktycznie w tym roku powinna odbyć się już 17. kwesta. Jest ona jednak 16. w kolejności, bowiem w 2020 roku pandemia koronawirusa uniemożliwiła przedsięwzięcie. Obok kilka zdjęć z ubiegłorocznej kwesty.

Jerzy Trudzik

zdjęcia Jerzy Trudzik

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy