Żmijan: PiS nie dba o rolników

Żmijan: PiS nie dba o rolników
fot. J. Dragan

Poseł Żmijan krytykuje rząd za brak działań na rzecz rolników

Poseł Stanisław Żmijan (PO) uważa, że rządzący nie wspierają rolników, którzy po wielkich suszach i problemach związanych ASF nie otrzymali dostatecznej pomocy.

– Nasze rolnictwo naznaczone jest długotrwałą suszą. Szacuje się, że ponad 60 procent upraw rolnych zostało dotkniętych suszą. To ponad 6 milionów hektarów. Zbiory będą niższe o ponad 15 procent – uważa poseł Żmijan.

Na konferencji 3 września mówił także o tym, że już od 14 września rolnicy będą mogli składać wnioski o rekompensatę z tytułu susz w wysokości 1 tys. zł. – Ale dotyczy to tylko tych, których straty są w wielkości ponad 70 procent. Pytanie brzmi co z tymi poniżej 70 procent. Coś niebywałego, że wnioski można składać dopiero od 14 września, przecież rolnicy potrzebują tych pieniędzy natychmiast – podkreśla poseł.

Żmijan przypomina, że również w związku z ASF, rolnicy nie otrzymali jeszcze rekompensat ani odszkodować. – Na co minister rolnictwa czeka? Przecież zapowiadał, że ma przygotowane ponadstandardowe instrumenty pomocy rolnikom. Nic się jednak nie pojawiło. Niektórzy rolnicy w sądzie walczyli o odszkodowania, a choroba powinna być zwalczana z urzędu, to obowiązek państwa – punktował na konferencji.

Poseł przypomniał też wypowiedziane na konwencji PiS słowa ministra Patryka Jakiego odnośnie infrastruktury drogowej, która podnosi status Białej Podlaskiej. – Nic bardziej błędnego. Na Lubelszczyźnie realizowane były tylko te zadania, które były ogłoszone wcześniej przez Platformę Obywatelską - uważa.

Więcej w papierowym wydaniu tygodnika z 11 września lub na eprasa.pl

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: