Zatrzymano transport nielegalnych odpadów

Zatrzymano transport nielegalnych odpadów
fot. Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Lublinie

20 ton nielegalnie przewożonych odpadów odkryli w ciężarówce podczas kontroli na krajowej dwójce inspektorzy transportu drogowego. Lokalny przedsiębiorca nadał do jednego z krajów azjatyckich kontener zawierający mieszaninę śmieci z tworzyw sztucznych i gum oraz odpadów z budowy i rozbiórki.

W piątek, 22 lipca w Worońcu, na drodze krajowej nr 2, podczas rutynowej kontroli prowadzonej przez inspektorów z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego sprawdzono pojazd przewożący kontener morski jadący do portu w Gdyni. Inspektorzy mieli wątpliwości, co do przewożonego ładunku, dlatego dokonano otwarcia kontenera. – W ładowni znajdowały się odpady, choć z żadnego z okazanych dokumentów to nie wynikało. Również pojazd nie był oznakowany, że przewozi odpady. Na miejsce kontroli przyjechali także inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, którzy stwierdzili, że ładunek stanowił mieszaninę odpadów tworzyw sztucznych i gum oraz odpady z budowy i rozbiórki. Taki transport wymaga uzyskania stosownych zezwoleń, których w tym wypadku przewoźnik i nadawca ładunku nie posiadali – informuje Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Lublinie.

Pojazd wraz z ładunkiem został odholowany na wyznaczony parking, a Lubelski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego będzie prowadził postępowanie administracyjne. Przewoźnikowi grozi kara do 12 tys. zł, m. in. za wywóz odpadów poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez wymaganego zezwolenia i przewóz odpadów bez oznakowania środka transportu oraz bez dokumentu potwierdzającego rodzaj transportowanych odpadów.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy