Wywóz śmieci dwa razy drożej

Wywóz śmieci dwa razy drożej

GMINA BIAŁA PODLASKA Burzliwy przebieg miała jedenasta i najdłuższa w tym roku, bo trzyipółgodzinna, sesja Rady Gminy. Najwięcej czasu zajęło radnym ustalenie stawek za wywóz odpadów komunalnych. I choć nikt nie kwestionował zapisu znowelizowanej ustawy o porządku i czystości z 6 września br., to podejście do niej było różne.

Referujący temat zastępca wójta gminy Adam Olesiejuk nie miał lekko, bo temat gospodarki śmieciowej jest w tej chwili najgorętszy we wszystkich samorządach. Do tego roku właściciel gospodarstwa domowego miał możliwość wyboru: albo segreguje wytwarzane u siebie śmieci, albo nie segreguje i płaci dużo drożej za odbiór. Tymczasem zgodnie z nowelizacją Ustawy o porządku i czystości z 6 września, od nowego roku wszyscy mieszkańcy mają obowiązek segregowania odpadów różnych frakcji. Jeśli będą próbowali się z tego wyłamać, czekają ich bardzo restrykcyjne stawki opłat.

Gmina nie może tyle dokładać

Prawie godzinna dyskusja o nowej gospodarce odpadami obfitowała w wiele gorących momentów. Olesiejuk szczegółowo wyjaśniał radnym, z czego wynikają proponowane nowe stawki opłat oraz w jak szybkim tempie rosły koszty gminy za wywóz śmieci i składowanie ich na bialskim wysypisku w Białce. Narzucana przez marszałka województwa opłata środowiskowa i koszty recyklingu zmieniały się kilkakrotnie, nie mówiąc o cenach wywozu popiołu, odpadów wielkogabarytowych i opon samochodowych. Według założeń rządu, gospodarka odpadami powinna się bilansować, czyli koszty wywozu nieczystości mają ponosić mieszkańcy. Mimo to, w tym roku, na skutek zbyt niskich stawek na śmieci, bialska gmina musiała dołożyć do śmieci z własnego budżetu aż... 600 tys. zł.

Po burzliwej dyskusji radni przyjęli uchwałę o stawkach opłat obowiązujących od 1 stycznia. Gospodarstwa domowe liczące do 3 osób będą płaciły 18 zł miesięcznie od każdego zameldowanego (do tej pory było to 9 zł). Jeśli nie spełnią wymogów zakładanej segregacji, czeka je sankcja karna w wysokości 40 zł miesięcznie od jednej osoby. Gospodarstwa liczące powyżej trzech osób będą płaciły za odpady 72 zł miesięcznie. Gdyby jednak nie segregowały odpadów, muszą liczyć się z sankcją karną w wysokości 160 zł miesięcznie.

Czytaj więcej w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika Podlasianin od 26 listopada

Istvan Grabowski

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy