W Międzyrzecu wylądowały maseczki

W Międzyrzecu wylądowały maseczki

MIĘDZYRZEC PODLASKI Do miasta dotarł transport 26 tysięcy maseczek ochronnych, w ramach akcji „Maseczki dla Polski”. W najbliższych dniach bezpłatnie dostaną je mieszkańcy miasta i okolicznych gmin. 

„Maseczki dla Polski” to obywatelska akcja. Organizatorzy chcą wyprodukować 40 milionów materiałowych maseczek ochronnych wielokrotnego użytku, które poprzez samorządy trafić mają do Polaków. Wszystko po to, aby skutecznie walczyć z epidemią koronawirusa. Międzyrzec Podlaski jest drugim po Mławie miastem, do którego te środki ochrony trafiły. Transport 26 tysięcy maseczek dostarczony został śmigłowcami w piątek 3 kwietnia. Wylądowały one na stadionie sportowym przy ul. Pszennej.

– Produkujemy obecnie około 50 tysięcy wielorazowych maseczek na dobę. A jesteśmy w stanie produkować 170 tysięcy. Ale do tego potrzebujemy wsparcia i funduszy, bo musimy zlecać szycie firmom zewnętrznym. Maseczki mieszkańcy otrzymują bezpłatnie, ale one finansowane są przez osoby, które wpłacają datki na konto naszej fundacji. Mamy materiału na 10 mln maseczek, ale potrzebujemy pieniędzy na uszycie kolejnych, żeby mieszkańcy innych miast również mogli je dostać – informuje Ireneusz Iwański, jeden z organizatorów akcji.

Maseczki wykonane zostały z atestowanego materiału. Pod nią można włożyć jednorazowy filtr, którym może być nawet chusteczka higieniczna. Niezwykle ważne są procedury oczyszczania maseczki. – Sprowadziły nas tutaj ciężkie czasy i obowiązek dbania o ludzi. Jesteśmy w trakcie epidemii koronawirusa, który zapanował nad światem, ale nie możemy się poddawać. Niedługo Światowa Organizacja Zdrowia ogłosi, że jednak maseczki trzeba nosić. Poprzez akcję „Maseczki dla Polski” staramy się propagować, że maseczki ograniczają kontakt dłoni z twarzą i ograniczają inwazję wirusa drogą kropelkową. Musimy się chronić, przede wszystkim zostać w domu i myć ręce. Rozdajemy maseczki, żeby mieszkańcy nie wykupowali tych chirurgicznych, które w tej chwili potrzebne są lekarzom do walki z koronawirusem. Zakładać maseczki należy wychodząc do pracy, na zakupy. Ale trzeba o nie dbać, bo niewłaściwie użytkowane stają się źródłem zakażenia. Maseczki wielokrotnego użytku można poddać dekontaminacji, czyli po prostu je wygotować – stwierdza Łukasz Grabarczyk, neurochirurg, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie i konsultant medyczny akcji „Maseczki dla Polski”.

Burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego bardzo szybko odpowiedział na propozycję organizatorów akcji. Oprócz tego, że zgłosił zapotrzebowanie na ten produkt, objął akcję swoim patronatem. Po trwającej 72 godziny kwarantannie, której zgodnie z przepisami musi być poddany każdy dostarczony towar, od poniedziałku 6 kwietnia rozpoczęła się dystrybucja maseczek. – Dziękuję organizatorom w imieniu mieszkańców miasta, ale również okolicznych gmin. Ta akcja pokazuje, z jaką troską o bezpieczeństwo naszych mieszkańców reagują przedsiębiorcy. O tym, z jaką wdzięcznością mieszkańcy przyjmują akcję, mogą świadczyć bardzo liczne telefony do Urzędu Miasta z pytaniami o maseczki. W poniedziałek nasi pracownicy rozpoczęli ich dystrybucję na osiedlach wielorodzinnych. W kolejnych dniach trafią one do skrzynek pocztowych także w domach jednorodzinnych – wyjaśnia burmistrz Zbigniew Kot.

Monika Pawluk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy