W Białej Podlaskiej będą łąki kwietne

W Białej Podlaskiej będą łąki kwietne
fot. archiwum

 

BIAŁA PODLASKA Świetna wiadomość dla sympatyków przyrody, szczególnie tej dzikiej. W mieście powstaną tzw. łąki kwietne. Znamy już lokalizacje tych miejsc.

W różnych częściach Białej Podlaskiej powstanie w tym roku ponad 1000 mkw. łączek kwiatowych. Wybrano siedem lokalizacji, większość wokół rond i skrzyżowań.

– Odpowiadając na apel środowisk proekologicznych, prezydent Michał Litwiniuk zlecił spółce Zieleń Miejska utworzenie tych pięknych przestrzeni. W przyszłym roku planowane jest przygotowanie łąk kwietnych w kolejnych rejonach miasta. Przy każdej będą stały tabliczki informacyjne – zapowiada Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzecznik Urzędu Miasta.

Pracownicy Zieleni Miejskiej kończą już prace ogrodnicze, a pierwsze rośliny zakwitną, mamy nadzieję, jeszcze w maju, jeśli będzie im sprzyjała pogoda. Lokalizacje są już zaplanowane. I tak, będą to: ul. Zamkowa, rondo na ul. Witoroskiej, tymczasowe rondo na ul. Łomaska/Kolejowa, rondo na ul. Sidorska/al. Solidarności, skrzyżowanie ul. Brzeska/al. Jana Pawła II, ul. Terebelska (obok kościoła pw. Błogosławionego Honorata) i ul. Pocztowa.

Czym w ogóle są łąki kwietne? To przyjazna środowisku alternatywa dla uciążliwych i kosztownych trawników. – Łąki te mają wysoką zdolność retencji wody, przede wszystkim dzięki bardziej rozwiniętemu niż u traw systemowi korzeniowemu. Absorbują dużo więcej wody, magazynują ją, dlatego nie trzeba ich podlewać tak często, jak wymagają tego tradycyjne trawniki. Podczas suszy, którą przecież już mamy, regularne nawadnianie trawników nie tylko jest trudniejsze do zrealizowania, ale może po prostu okazać się zabronione. Zdolność retencji wodnej łąk kwietnych oznacza także niższą temperaturę w mieście. Roślinność łąkowa sprzyja bioróżnorodności, a kwiaty polne – zapylaczom, w tym pszczołom. Pamiętajmy, że łąki kwietne to siedlisko licznych roślin, które mają w sobie olejki eteryczne nielubiane przez kleszcze – informuje prezydent Michał Litwiniuk.

Magistrat zapowiada, że łąk kwietnych będzie z pewnością coraz więcej. – Bardzo cieszy mnie fakt, że to rozwiązanie przypadło bialczanom do gustu. Biała Podlaska chce być miastem nie tylko pięknym, ale też ekologicznym – podkreśla prezydent.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy