Uwaga! Niski stan rzek i zagrożenie suszą

Uwaga! Niski stan rzek i zagrożenie suszą

REGION Na rzekach w regionie występują niskie stany wód, spowodowane upałami i niewielkimi opadami. Powiat bialski znalazł się w obszarze, dla którego wydano ostrzeżenie o suszy hydrologicznej.

Niski stan wody od miesiąca odnotowywany jest na Bugu. W niedzielę 24 lipca na wodowskazie w Krzyczewie (gm. Terespol) wynosił tylko 122 cm, w ciągu doby obniżając się dodatkowo o 1 cm. We Włodawie poziom Bugu wyniósł zaledwie 82 cm. Nie lepiej jest na Krznie, tutaj stan wody póki co określany jest jako średni. Ale w niedzielę w Malowej Górze jej poziom sięgał 204 cm, i spadł jeszcze o 2 cm w ciągu ostatniej doby od poprzedniego pomiaru.

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, sytuacja hydrologiczna związana z suszą jest cały czas bardzo niekorzystna. 21 lipca na 214 stacjach wodowskazowych w Polsce zanotowano przepływ niższy od SNQ (czyli przepływu minimalnej ilości wody, niezbędnej do utrzymania życia biologicznego w rzece), i jest to rekordowo niski wynik w ciągu ostatnich pięciu lat (2017-2022). (…)

Więcej na ten temat w papierowym i cyfrowym wydaniu „Podlasianina” na: eprasa.pl

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: