Uwaga na oszustów. Wyłudzają pieniądze od starszych osób

Uwaga na oszustów. Wyłudzają pieniądze od starszych osób

POWIAT BIALSKI Bialscy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy działając metodą „na wnuczka” i „ na policjanta” dzwonią do starszych osób usiłując wyłudzić od nich pieniądze. W czwartek 5 grudnia dwie mieszkanki powiatu bialskiego straciły w ten sposób w sumie ponad 60 tys. złotych. Uwierzyły, że gotówki potrzebują najbliższe im osoby.

Niestety oszustom cały czas udaje się znaleźć osoby, które są w stanie uwierzyć w ich telefoniczne legendy, tracąc w ten sposób często oszczędności całego życia. W czwartek przed południem rozdzwoniły się telefony stacjonarne u prawie pięćdziesięciu starszych osób mieszkających na terenie powiatu bialskiego.

– Osoby dzwoniące podawały się za ich członków rodziny lub funkcjonariuszy Policji i informowały o konieczności „wykupienia” ich najbliższych w związku ze zdarzeniami drogowymi, które spowodowały. Przekazanie określonej kwoty pieniędzy było jedyną możliwością uniknięcia kary więzienia. Oszuści wykazywali się przy tym umiejętnościami aktorskimi, udając płacz i silne zdenerwowanie. Wywierali jednocześnie presję na seniorach utrzymując z nimi ciągły kontakt telefoniczny – informuje Barbara Salczyńska-Pyrchla, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej.

Na szczęście w większości przypadków potencjalne ofiary w porę zorientowały się, że mają do czynienia z oszustami i odmówiły przekazania im pieniędzy. O podejrzanych rozmowach telefonicznych powiadomiły członków rodziny i policjantów. Niestety 73-latka z gminy Biała Podlaska i 54-letnia mieszkanka gminy Zalesie uwierzyły oszustom, wypłaciły swoje oszczędności z banku, a następnie przekazały je fałszywemu policjantowi.

– Straciły w ten sposób odpowiednio 30 tys. złotych i 33 tys. złotych. Pamiętajmy, że pomysłowość oszustów nie zna granic. Podają się oni za członków rodziny, którzy potrzebują pieniędzy, za urzędników mających wypłacić dotacje czy też wyrównania, za policjantów, funkcjonariuszy CBŚP i prokuratorów zajmujących się rozpracowaniem oszustów. Zachowajmy ostrożność w przypadku tego typu telefonów. Nie decydujmy się pochopnie na wypłatę i przekazanie pieniędzy. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez tych rozmówców. Policjanci nigdy nie żądają pieniędzy, nie informują również telefonicznie o szczegółach prowadzonych spraw, czy akcji – ostrzega rzecznik bialskiej Policji.

Policja zwraca się z apelem do osób, które odbiorą taki telefon: zanim podejmiemy jakiekolwiek decyzje poradźmy się osób najbliższych, bądź też skontaktujmy się z najbliższą jednostką Policji dzwoniąc na numer alarmowy 112. – Apelujemy również do bliskich osób starszych – porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających zagrożeniach ze strony oszustów. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by w przypadku podejrzanych rozmów telefonicznych kontaktowały się z Wami i pytały o radę. To najczęściej wystarczy by nie paść ofiarą oszusta – wyjaśnia Salczyńska-Pyrchla.

(mp)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: