Upamiętnili miejsce bitwy znane z Zemsty

Upamiętnili miejsce bitwy znane z Zemsty

GMINA ŁOMAZY 15 września, w 252. rocznicę bitwy pomiędzy konfederatami barskimi a wojskami rosyjskimi, w widłach rzeki Zielawy i Grabarki odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą wydarzenie, o którym w „Zemście” wspominał Aleksander Fredro.

W bitwie pod Łomazami zginęło kilkudziesięciu żołnierzy konfederackich Franciszka Puławskiego, a życzliwi mieszkańcy postawili kamienie z krzyżami. Jeden z nich został wmurowany obok tablicy pamiątkowej. Miejsce nazywane jest przez miejscowych jako Głuch. Podczas uroczystości można było usłyszeć dziwne historie, legendy i niewyjaśnione zdarzenia z nim związane.

– Dziś spotykamy się w widłach rzek Grabarka i Zielawa. U styku trzech miejscowości: Szymanowo, Lubenka i Studzianka. Chcemy upamiętnić bitwę konfederatów barskich z wojskiem carskim. To tu znajduje się pamiątkowa mogiła konfederatów. Mowa jest o tym, że zginęło ich w tej bitwie kilkudziesięciu. Szczątki znajdują się właśnie w tym miejscu. To tu i w okolicach tego miejsca ich pochowano – powiedział Jerzy Czyżewski, wójt gminy Łomazy. (…)

Cały artykuł do przeczytania od wtorku 28 września w papierowej i elektronicznej wersji „Podlasianina” na eprasa.pl

Justyna Madan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: