Udaremniony przemyt koralowca na granicy w Sławatyczach

Udaremniony przemyt koralowca na granicy w Sławatyczach

GRANICA: Skamieniałego koralowca ujawnili funkcjonariusze KAS na granicy w Sławatyczach.

Piękny okaz skamieniałego koralowca o wadze prawie 0.5 kg zatrzymano w wyniku kontroli samochodu osobowego mitsubishi, którym podróżował 27-letni ob. Białorusi. Jak wynikało z wyjaśnień mężczyzny koralowiec został zakupiony na Krymie w sklepie z pamiątkami. 27-latek tłumaczył, że nie miał świadomości, iż przewożąc okaz przez granicę bez odpowiednich zezwoleń, popełnia przestępstwo.

Jak informuje Izba Administracji Skarbowej, koralowce są jednym z gatunków objętych międzynarodową ochroną zgodnie z  przepisami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).

Zgodnie z przepisami prawa czyn popełniony przez Białorusina jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat oraz bezwzględną konfiskatą przewożonego okazu. Przeciwko mężczyźnie wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe. Koralowiec został zatrzymany, a na poczet grożącej kary zajęto 700 zł.

Izba Administracji Skarbowej przypomina, że przed przywozem pamiątek z egzotycznych roślin i zwierząt zawsze trzeba upewnić się, czy nie są one objęte przepisami dotyczącymi ochrony dzikiej fauny i flory.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: