Uczniowie z Rogoźnicy znają się na ekologii

Uczniowie z Rogoźnicy znają się na ekologii

Zwycięska Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy

POWIAT BIALSKI Uczniowie z 31 szkół z powiatu otrzymali drukarki komputerowe za udział w dwunastej edycji konkursu ekologicznego Czysta Ziemia. Atrakcyjne nagrody otrzymali też wyróżniający się uczniowie oraz nauczyciele koordynujący działalność szkoły w działaniach podnoszących świadomość ekologiczną.

Konkurs, organizowany konsekwentnie przez Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, ma wielu zwolenników, m.in. nadleśnictwa i placówki propagujące ekologię. Od 17 kwietnia do 31 października kilkuset uczniów zbierało odpady nadające się do powtórnego wykorzystania (złom, makulaturę, plastikowe nakrętki, szkło, puszki aluminiowe, baterie i akumulatory), uczestniczyło w konkursach plastycznych, lekcjach i warsztatach ekologicznych, sprzątało lasy i otoczenie własnych szkół.

Komisja konkursowa najwyżej oceniła ambitny program konkursowy społeczności SP im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy (gm. Międzyrzec Podlaski). W nagrodę przyznano jej notebook asus i pamiątkową statuetkę. Szkoła w wyjątkowy sposób zaangażowała się w zbiórkę odpadów, które mogą być przetworzone. Uczniowie brali udział w warsztatach dziennikarskich, podczas których rozmawiali z mieszkańcami Rogoźnicy o rolnictwie ekologicznym, spotkali się z pracownikiem międzyrzeckiej oczyszczalni ścieków. W szkole zorganizowano trzecią edycję konkursu ekologicznego „Zrób coś fajnego prawie z niczego” oraz konkursy fotograficzny i plastyczny na temat lasów Nadleśnictwa Międzyrzec Podlaski, które są ostoją dzikiej przyrody.

Druga nagroda (laptop dell) trafiła do SP im. K. Makuszyńskiego w Piszczacu, zaś trzecia (projektor art. led) do SP im. Św. Jana Pawła II w Tuliłowie. Czwartą nagrodę (telewizor toshiba) otrzymała SP im. K. Makuszyńskiego w Rzeczycy (gm. Międzyrzec Podlaski), a piątą (drukarka komputerowa HP) – SP im. J.I. Kraszewskiego w Sławatyczach. Jurorzy docenili też pięć szkół, przyznając im wyróżnienia. Drukarki komputerowe epson otrzymały szkoły podstawowe z: Dobrynki, Dobrynia Dużego, Grabanowa, Hruda i Styrzyńca.

Nagrody, ufundowane przez Starostwo Powiatowe i międzyrzeckiego Zakładu Drobiarskiego Wipasz, wręczali starosta bialski Mariusz Filipiuk i zastępca dyrektora Wipaszu Wiesław Karwowski. Ponadto wszystkie szkoły uczestniczące w konkursie otrzymały drukarki komputerowe laser pro M1, zaś uczniowie wyróżniający się w zbiórce surowców wtórnych – opaski sportowe xiaomi mi band 3. Uczniowie zwycięskiej szkoły w Rogoźnicy zaprezentowali uczestnikom spotkania widowisko teatralne „Ratujmy Matkę Ziemię”. Nagrodzono je gorącymi oklaskami.

Istvan Grabowski

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy