Święto rycerzy św. Floriana

Święto rycerzy św. Floriana

GMINA BIAŁA PODLASKA Inaczej niż w latach poprzednich fetowano w dwunastu jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej święto druhów ochotników. W każdej z nich odbyły się spotkania integracyjne, a jednostki skupione w Krajowym Systemie Ratownictwa Gaśniczego zarządziły uroczyste odprawy poprzedzone mszą świętą w intencji strażaków i ich rodzin.

Rola strażaków w codziennym życiu gminy ma znaczący wymiar. To oni narażają własne życie i zdrowie, aby w sytuacjach zagrożenia nieść pomoc potrzebującym i ratować ich dobytek. Ich jednostki przetrwały w swej historii niejeden pożar i niejedną burzę. Łączy je dziś wspólnota ze społeczeństwem, które powołało je do służby.

– Zwykle w pierwszych dniach maja organizowaliśmy gminne obchody Dnia Strażaka, połączone z zawodami sportowo-pożarniczymi lub pokazem sprawności. W tym roku Zarząd Gminny ZOSP odstąpił od tej formuły, pozostawiając druhom możliwość integrowania się ze społecznością, której służą. Dlatego każda jednostka świętuje na swój sposób. Najbardziej uroczysty charakter miały spotkania druhów czterech jednostek skupionych w KSRG – wyjaśnia prezes Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, zarazem wójt gminy Wiesław Panasiuk.

Straż pożarna to wyjątkowa służba, w której przyjaźń, zaufanie i niezawodność w niesieniu pomocy bliźniemu są filarami skuteczności podczas akcji ratowniczych. W jej szeregach służy w gminie Biała Podlaska 500 druhów. Służba ta traktowana jest jako pasja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zdaniem komendanta gminnego ZOSP Marka Maleńczuka, jednostki strażackie stanowią jedyną siłę w gminie, na którą zawsze można liczyć. Ich użyteczność widać nie tylko podczas akcji ratowniczo-gaśniczych. Gdy zachodzi potrzeba, stawiają się w ciągu kilkunastu minut i działają.

– Z okazji strażackiego święta serdecznie dziękuję rycerzom świętego Floriana za piękną i humanitarna służbę, pełnioną w dzień i w nocy, w dzień powszedni i święto – mówił 3 maja na spotkaniu integracyjnym druhów z OSP w Sitniku wójt Wiesław Panasiuk. – Życzę, aby była to służba bezpieczna, pozwalająca w zdrowiu powrócić z akcji do czekającej z troską rodziny. Za jej wsparcie składam serdeczne podziękowania. Życzę, aby św. Florian dał siłę do przełamywania trudności, rozwiązywania problemów, których nie szczędzi codzienne życie.

5 maja reprezentanci wszystkich jednostek gminnych uczestniczyli w powiatowej pielgrzymce strażaków do Sanktuarium Maryjnego w Kodniu, gdzie oprócz uroczystości religijnych w bazylice Matki Boskiej Kodeńskich wzięli udział w spotkaniu integracyjnym i koncercie orkiestr dętych.

Istvan Grabowski

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy