Strażacy zachęcają: podziel się osoczem

Strażacy zachęcają: podziel się osoczem

GMINA BIAŁA PODLASKA Strażacy ochotnicy z OSP KSRG w Sławacinku Starym rozpoczynają akcję promującą oddawanie osocza dla osób zarażonych COVID-19. „Zostań bohaterem – podziel się osoczem” – brzmi hasło.

Banki krwi poszukują osób o statusie ozdrowieńca, w celu udzielenia pomocy osobom ciężko chorym na wirusa SARS-CoV-2.

Po pierwsze – kim jest ozdrowieniec?
➡️ Jest to osoba u której wykryto wcześniej obecność wirusa SARS-CoV-2 za pomocą badania PCR lub testem antygenowym (może przebyć zakażenie bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19).👩‍🔬
➡️ Jest to także osoba, która nie miała wcześniej stwierdzonego zakażenia, ale obecnie w jej krwi wykrywa się przeciwciała przeciwko wirusowi w klasie IgG (metodą ilościową), bez konieczności wykonywania badań wymazu z nosogardzieli metodą PCR.

Wymazy są wykonywane na zlecenie lekarzy POZ, którzy sprawują opiekę nad pacjentem w czasie infekcji, natomiast przeciwciała można wykonać komercyjnie w laboratorium.

W celu zakwalifikowania dawcy do oddania osocza, które może zostać wykorzystane do leczenia pacjentów z ciężką postacią kliniczną zakażenia SARS-CoV-2 niezbędne jest potwierdzenie przechorowania, dlatego należy przedstawić co najmniej jeden z dokumentów:
* informacja z aplikacji pacjent.gov.pl (np. wydrukowany zrzut z ekranu)
*decyzję Sanepidu o zwolnieniu z kwarantanny (z informacją o zachorowaniu),
*informację o dodatnich wynikach badań wymazów wykonanych metodą PCR,
*informację o wynikach badań ilościowych stwierdzonych przeciwciał anty-SARS-CoV-2 klasy lgG.

Strażacy do zgłoszenia się do najbliższego punktu, w przypadku Białej Podlaskiej i powiatu bialskiego do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddział terenowy mieści się przy ul. Terebelskiej 57/65 i czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 7-12, rejestracja odbywa się do godz. 11. W razie pytań można z Centrum skontaktować się telefonicznie: 83-345 06 79, 731 751 051.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: