Rekord zakażeń na koronawirusa

Rekord zakażeń na koronawirusa
fot. archiwum

REGION Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś (20 października), że mamy 5559 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia. Najwięcej zachorowań jest w woj. lubelskim.

Resort zdrowia podaje, że „nowe przypadki dotyczą następujących województw: lubelskiego (1249 przypadki), mazowieckiego (1004), podlaskiego (587), zachodniopomorskiego (329), łódzkiego (293), śląskiego (277), wielkopolskiego (267), małopolskiego (260), podkarpackiego (259), pomorskiego (205), dolnośląskiego (204), kujawsko-pomorskiego (203), warmińsko-mazurskiego (179), świętokrzyskiego (94), lubuskiego (63), opolskiego (56)”.

O trudnej sytuacji epidemicznej pisaliśmy już w ubiegłym tygodniu. Po naszej publikacji, także stacja TVN nakręciła materiał o dużym wzroście liczby zachorowań, a jako przykład miasta z niskim wskaźnikiem zaszczepień i dużym obłożeniem w szpitalu, pokazano Białą Podlaską. Pokazano też spacerującą po centrum handlowym Rywal młodzież bez maseczek, czy taksówkarza, którzy mówi wprost, że nie wszyscy przestrzegają zasady bezpieczeństwa.

W ubiegłym tygodniu dzienna liczba zachorowań w skali kraju sięgała ponad 2 tysiące. 18 października, a więc w dniu, kiedy zamykaliśmy to wydanie, było to dokładnie 1537. A jak wygląda sytuacja w bialskim szpitalu? – W obszarze covid-19 hospitalizowanych jest 113 pacjentów, na łączną liczbę łóżek 140. Cztery osoby wymagają wspomagania oddechowego respiratorem. Obszar covid-19 sukcesywnie jest powiększany. Obecnie obejmuje oddziały: obserwacyjno-zakaźny, ftyzjopulmonologii i onkologii pulmonologicznej, otolaryngologiczny, rehabilitacji ogólnoustrojowej i kardiologicznej, neurologiczny, chorób wewnętrznych i geriatrii – informuje Magdalena Us, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.

Dlaczego liczba zachorowań właśnie w tej części Polski jest tak duża? Co zawiodło? A może po prostu mieszkańcy nie respektują zaleceń epidemicznych? Wojciech Sosnowski, dyrektor gabinetu prezydenta Białej Podlaskiej, przekonuje, że miasto zaproponowało szereg działań profilaktycznych, w tym zachęcało i wciąż zachęca do szczepień w samorządowym punkcie szczepień. Ten został utworzony w maju w siedzibie Bialskiego Centrum Kultury przy ul. Warszawskiej 11 i pracuje od poniedziałku do piątku w godz. 8-18 oraz w soboty w godz. 8-14. Od maja do października w punkcie wykonano 11 739 szczepień.

– Obecnie odsetek w pełni zaszczepionych osób wynosi 46,5 proc., co w rankingu wojewódzkim plasuje nas na górnej pozycji; przy maksymalnym zaszczepieniu 55 proc. w Stoczku Łukowskim i minimalnym 27 proc. w Sernikach – zwraca uwagę Sosnowski.

Więcej w papierowym wydaniu Podlasianina oraz na http://www.eprasa.pl.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy