Przyłącz się do akcji Operacja Rzeka

Przyłącz się do akcji Operacja Rzeka

Akcja angażuje wiele środowisk lokalnych, które poświęcając swój czas, chcą zmienić i oczyścić z zalegających śmieci otoczenie rzeki Bug i jej dopływów

REGION To może być największa akcja sprzątania w Polsce! Operacja Rzeka to społeczna inicjatywa, której celem jest zadbanie o świat wokół nas. Zaangażowało się w nią wiele środowisk lokalnych, również z naszego regionu. Wolontariusze mogą zgłaszać chęć udziału do 30 kwietnia.

Operacja Rzeka to akcja sprzątania rzeki Bug: koryta, brzegów oraz najbliższego otoczenia z zalegających tam śmieci. Projekt jest organizowany przez Dolinę Bugu w oparciu o powoływane lokalne sztaby, które zgłaszają chęć udziału na zasadach wolontariatu. Do tej pory powołano 70 sztabów. Finał akcji zaplanowano na 2 maja.

– Pomysł projektu zrodził się z potrzeby wzięcia odpowiedzialności za Krainę Bugu – kawałek świata, który kochamy. Każdego roku wiosna odsłania całe sterty śmieci, które zalegają w zaroślach, zagajnikach i na polanach przylegających do koryta rzeki. A i sama rzeka szczególnie wiosną jest równie zaśmiecona. Trudno jest pogodzić się z takim stanem rzeczy, a jeszcze trudniej jest pozostać obojętnym. Dlatego bez oglądania się na nikogo postanowiliśmy zrobić coś, co wydaje nam się oczywiste. Zorganizowaliśmy akcję, której celem jest pozbycie się efektów bezmyślności człowieka – czytamy na stronie organizatorów akcji.

Pomysł został ogłoszony na Facebooku, gdzie utworzono profil Operacjarzeka. – Odzew zaskoczył nas bardzo pozytywnie. Nawet w najbardziej optymistycznych planach nie zakładaliśmy, że w tak krótkim czasie uda nam się zmobilizować pokłady zaangażowania tak wielu osób wrażliwych na stan otaczającej nas przyrody, chcących w bezinteresowny sposób zaangażować się w Operację Rzeka – wyjaśniają inicjatorzy.

Informacje o lokalnych sztabach można znaleźć na stronie Operacjarzeka.pl. Tam również prowadzona jest rejestracja wolontariuszy za pomocą formularza w zakładce "Przyłącz się". Udział w akcji wezmą m.in. sztaby z Kodnia, Terespola, Siemiatycz i Janowa Podlaskiego. – W Kodniu sztab został powołany przy Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki. Zarejestrować się jako wolontariusz można do 28 kwietnia. Ci, którzy zdecydują się na udział do 25 kwietnia, otrzymają koszulki. Zapraszamy do udziału w tej wyjątkowej inicjatywie – zachęca Mariusz Zańko, sekretarz gminy Kodeń.

W ramach projektu organizatorzy zapewniają zabranie zgłoszonych kontenerów po zakończeniu sprzątania. Zwieńczeniem akcji jest podsumowanie rezultatów działania oraz spotkanie uczestników, które organizuje każdy z lokalnych sztabów. W głównym sztabie Operacji Rzeka na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim planuje się wieczór podsumowujący akcję.

Sylwia Bujak

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: