Piotr Tarkowski dziesiąty w Europie

Piotr Tarkowski dziesiąty w Europie

Piotr Tarkowski podczas czerwcowych zawodów na stadionie bialskiej AWF

BIAŁA PODLASKA 19-letni Piotr Tarkowski z AZS-AWF Biała Podlaska zajął w rozegranych w szwedzkim Gävle Lekkoatletycznych Młodzieżowych Mistrzostwach Europy do lat 23 dziesiąte miejsce w skoku w dal. Na wynik duży wpływ miały zdrowotne problemy bialczanina w ostatnich tygodniach.

Finałowy konkurs poprzedziły czwartkowe eliminacje. W nich podopieczny trenera Tadeusza Makaruka uzyskał w trzeciej próbie 7,66 m (w poprzednich 7,36 i 7,50) i był to szósty wynik kwalifikacji. Z nich do piątkowej rozgrywki o medale awansowało dwunastu najlepszych, wśród których reprezentant AZS-AWF był najmłodszy (10 sierpnia skończy 20 lat).

Piątkowe zawody podlaski lekkoatleta rozpoczął od 7,54 m i po pierwszej serii był piąty. W drugiej na rozbiegu poczuł ukłucie w mięśniu dwugłowym prawej nogi, nie zaliczył jej i spadł na siódme miejsce. W trzeciej uzyskał tylko 7,22 m i dał się wyprzedzić jeszcze trzem skoczkom, w konsekwencji czego nie awansował do końcowych trzech serii. Do wyprzedzenia ósmego Białorusina Władzisława Bułakowa zabrakło mu 14 cm, co w normalnej dyspozycji nie stanowiłoby problemu. Obecnie ma nadzieję, że za pięć tygodni, kiedy odbędą się mistrzostwa Polski seniorów, nic już mu nie stanie na przeszkodzie, aby wystartować w nich w pełni zdrowy.

Podium ME wypełnili sami 21-latkowie. Mistrzem Europy został mający już na koncie tytuły mistrza Europy z Berlina i Glasgow Grek Miltiadis Tendoglu, skacząc aż 8,32 m. Drugi z rezultatem 8,19 m był Hiszpan Hector Santos, zaś brązowy medal zdobył Włoch Gabriele Chila, który uzyskał równo 8 m, a dzień wcześniej awansował jako ostatni. Jego wynik 7,50 m był zaledwie o 1 cm lepszy niż Rumuna Gabriela Bitana.

W finale startował jeszcze drugi Polak – Mateusz Różański z AZS PWSZ Tarnów. Po próbie na 7,78 m przez pewien czas plasował się nawet w czołowej trójce, by konkurs zakończyć ostatecznie na piątym miejscu.

Roman Laszuk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy