Piękno wszechświata według Krzysztofa Ziołkowskiego – zapowiedź spotkania

Piękno wszechświata według Krzysztofa Ziołkowskiego – zapowiedź spotkania

Prezydent miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka, zarząd Stowarzyszenia Koła Bialczan oraz prezes Koła Bialczan z Warszawy Wojciecha Kade zapraszają na spotkanie autorskie z pochodzącym z Białej Podlaskiej astronomem Krzysztofem Ziołkowskim.

Spotkanie z naukowcem, zatytułowane „Piękno wszechświata”, odbędzie się w piątek 5 kwietnia o godzinie 13 w Bialskiej Galerii Fotografii przy ulicy Krótkiej 1.

Krzysztof Ziołkowski (urodzony w 1939 roku w Białej Podlaskiej) to astronom, specjalista w dziedzinie dynamiki Układu Słonecznego. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. J.I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej (matura w 1956 r.). W 1962 r. ukończył studia astronomiczne na Uniwersytecie Warszawskim, a doktoryzował się w 1968 r. na Uniwersytecie we Wrocławiu.

Emerytowany pracownik Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, był sekretarzem naukowym tego instytutu. Wykładowca astronomii na Politechnice Warszawskiej i w Wyższej Szkole Przymierza Rodzin (obecnie Collegium Verum) w Warszawie. Od 1965 r. był sekretarzem redakcji miesięcznika „Urania”, a w latach 1983-1997 jego redaktorem naczelnym; był wieloletnim członkiem władz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii – wydawcy „Uranii”.

Autor wielu prac naukowych, licznych artykułów popularnonaukowych oraz broszur i opracowań związanych z astronomią i astronautyką, a także kilku książek, m.in. „Bliżej komety Halleya” (1985), „Zdziwienia. Wszechświat ludzi o długich oczach” (2006), „Poza Ziemię… Historia lotów międzyplanetarnych”  (2017). Członek Międzynarodowej Unii Astronomicznej oraz członek honorowy Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Jest członkiem honorowym Stowarzyszenia Koło Bialczan, a także członkiem honorowym warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy