Odwołane imprezy i służby w stanie gotowości

Odwołane imprezy i służby w stanie gotowości

Tam, gdzie organizatorzy nie decydują się na odwołanie imprezy, przy wejściach umieszczane są dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk. Zdjęcie wykonane przed salą widowiskową przy ul. Brzeskiej

BIAŁA PODLASKA Trzech pacjentów, u których podejrzewano koronawirusa przebywało w ubiegłym tygodniu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej. Z tego powodu dyrekcja placówki wprowadziła zakaz odwiedzin chorych na jednym ze szpitalnych oddziałów. Na szczęście wyniki badań nie potwierdziły u tych osób zachorowania na nowego wirusa z Chin, ale wszystkie służby sanitarne, medyczne i samorządowe są postawione w stan gotowości.

Pacjenci trafili na oddział obserwacyjno-zakaźny bialskiego szpitala w środę 4 marca. Ponieważ były wskazania do tego, że mogą być oni zakażeni koronawirusem szybko wdrożono procedury. W oddziale chorób zakaźnych wprowadzono zakaz odwiedzin chorych od. Zakaz będzie obowiązywał do odwołania.– Zostały pobrane materiały do badań. Pacjenci znajdują się w obszarze izolowanym – informowała Magdalena Us, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

W czwartek 5 marca po godzinie 10 rzeczniczka szpitala poinformowała jednak, że wyniki pacjentów nie potwierdziły u nich zachorowania na koronawirusa.

Nie zmienia to faktu, że od piątku 28 lutego Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej jest w stanie podwyższonej gotowości. – W związku z możliwością wystąpienia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 na terenie województwa lubelskiego i związaną z tym potencjalną koniecznością hospitalizacji i leczenia pacjentów podejrzanych o zakażenie oraz zakażonych wirusem, Wojewoda Lubelski nałożył na wybrane podmioty lecznicze, które w swoich strukturach posiadają oddziały zakaźne obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości od dnia 28 lutego 2020 r. do odwołania w celu przyjęcia osób znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego – dodaje Us.

W weekend do bialskiego Szpitala trafił kolejny pacjent, u którego podejrzewano koronawirusa. Mężczyzna został poddany badaniom, które w poniedziałek 9 marca wykluczyły u niego wirusa. – Wynik w przypadku pacjenta był negatywny. W tej chwili w szpitalu nie przebywa żadna osoba z podejrzeniem koronawirusa – informuje rzeczniczka Szpitala..

Według informacji przekazanej przez Agnieszkę Strzępkę, rzecznika prasowego wojewody lubelskiego na dzień 8 marca, na godz. 16 na terenie województwa lubelskiego hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem było 5 osób. Natomiast 3 zostały poddane kwarantannie, a 359 znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym. W całym kraju w poniedziałek o godz. 14 było 16 potwierdzonych przypadków zachorowania.

Główny Inspektor Sanitarny w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa zarekomendował organizatorom odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób. Decyzję w tej sprawie będzie mógł podjąć wojewoda.

Niektórzy ze względów bezpieczeństwa już decydują się na takie kroki ostrożności. W niedzielę 8 marca organizatorzy Halowego Turnieju Sportowo – Pożarniczego MDP Grand Prix Powiatu Bialskiego odwołali zawody.

– Z przyczyn niezależnych od nas nie odbędzie się w terminie 13 marca 2020r. Pomimo naszych starań, zaangażowania, mobilizacji i chęci przygotowania zawodów na najwyższym poziomie, pomimo ogromu włożonego wysiłku i poświęconego wolnego czasu przez dzieci i młodzież w trening, strach i obawy przed koronawirusem i wirusem grypy wygrały ze sportową rywalizacją. Jako Organizatorzy bierzemy pełną odpowiedzialność za zaistniałą sytuację. Przepraszamy wszystkie osoby, instytucje i firmy związane z przygotowaniami zawodów, a w szczególności zawodników, którzy obdarzyli nas dużym zaufaniem i zaplanowali swój czas na start w naszej miejscowości. Liczymy na to, że uda się rozegrać zawody w innym terminie – poinformował Marcin Pacyna, opiekun Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Zalesiu.

Cały artykuł do przeczytania w papierowym i cyfrowym wydaniu „Podlasianina” od 10 marca.

Monika Pawluk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy