Od poniedziałku bez maseczek i kwarantanny

Od poniedziałku bez maseczek i kwarantanny

ZDROWIE Ważne zmiany w obostrzeniach covidowych. Od 28 marca nie są obowiązkowe maseczki w pomieszczeniach, zlikwidowana zostaje także kwarantanna i izolacja. Chorzy pójdą na L4.

Minister zdrowia Adam Niedzielski, Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczek oraz dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego Grzegorz Juszczyk poinformowali 24 marca na konferencji prasowej o zdejmowaniu kolejnych restrykcji.

W dniu ogłoszenia znoszenia obostrzeń było 8994 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. – Dzień wcześniej średnia liczba spadła poniżej 10 tysięcy, a biorąc pod uwagę ten dzisiejszy wynik, to średnia dzienna liczona w tygodniach spadła nawet poniżej 9 tysięcy – mówił podczas konferencji minister zdrowia.

Jakie zmiany wprowadzone będą zatem od 28 marca? Największa zmiana dotyczy podejścia do noszenia maseczek i wejdzie w życie 28 marca. Chodzi o zniesienie obowiązku noszenia maseczek. – Tutaj bardzo ważnym zastrzeżeniem jest fakt, że zniesienie nie dotyczy podmiotów leczniczych – mówił Niedzielski. Nakaz noszenia maseczek pozostanie jednak w podmiotach medycznych i chodzi tu zarówno  o pracownikach jak i pacjentach. Maseczki powinny być używane jednak w sytuacjach, które sami gdy sami zauważymy ryzyko zakażenia – chodzi np. o duże skupiska ludzi.

Jest jeszcze druga ważna zmiana i dotyczy osób, które zachorują na COVID-19. Od 28 marca przestanie obowiązywać także nakaz izolacji domowej i kwarantanny. Osoby zakażone będą udawać się na zwolnienie lekarskie.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: