Młodzi Włosi zauroczeni Podlasiem

Młodzi Włosi zauroczeni Podlasiem

Wizytę młodzieży z Włoch urozmaicono tak, aby mogła zobaczyć jak najwięcej

BIAŁA PODLASKA Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 mieli okazję pokazać region przybyłym z Włoch rówieśnikom. W kwietniu w bialskim Ekonomiku gościli uczniowie z mieszczącej się 20 km od Mediolanu szkoły włoskiej Liceo Banfi z Vimercate. Wracali zauroczeni naszym regionem.

Wymianę zorganizowano w ramach projektu „Tastes of Europe”, którego autorkami i koordynatorkami są nauczycielki języka angielskiego Ewa Romaniuk i Monika Mielecka. Młodzież oraz ich opiekunowie mieszkali w polskich rodzinach, co pozwoliło jeszcze bardziej zaznajomić ich z lokalnymi zwyczajami, kulturą i codziennym życiem.

– Projekt polsko-włoskiej wymiany polega na organizacji spotkania międzynarodowego, w którym biorą udział uczniowie i nauczyciele naszej szkoły oraz włoskiej szkoły partnerskiej. Szkoły współpracują ze sobą już drugi rok. Trzecie spotkanie w ramach rozpoczętej wymiany odbyło się we Włoszech. Szkoła włoska gościła naszych 11 uczniów i 2 nauczycieli w październiku ubiegłego roku. Następnie w  kwietniu tego roku miała miejsce rewizyta grupy włoskiej w Polsce, identycznej, jeżeli chodzi o ilość i skład, jak nasza – informuje Romaniuk.

Plan pobytu uczniów z Włoch był wypełniony po brzegi. Pierwszy dzień młodzież spędziła w Roskoszy, gdzie zwiedziła wioskę ginących zawodów, piekła cebularze pod okiem profesjonalnych kucharzy oraz biesiadowała przy ognisku.  Nie mogło też zabraknąć odwiedzin w stadninie koni w Janowie Podlaskim, gdzie podziwiano ogiery arabskie i anglo-arabskie oraz klacze ze źrebiętami. Ostatnią atrakcją pierwszego dnia była podróż konna wozem przejażdżkowym po malowniczym Zaborku.

Drugiego dnia młodzież udała się do Kozłówki oraz Lublina, gdzie zwiedziła lubelską starówkę, zamek oraz Majdanek. Trzeci dzień uczniowie włoscy spędzili w rodzinach swoich polskich przyjaciół na wspólnym grillowaniu, wspinaczce w parku linowym i zwiedzaniu malowniczych nadbużańskich terenów.

Kolejnego dnia włoscy uczniowie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach ze śpiewania piosenek polskich i włoskich, w zajęciach warsztatowych z malowania toreb oraz zdobienia jajek techniką ‘decoupage’, zorganizowanych przez Muzeum Południowego Podlasia. Istotnym punktem tego dnia było złożenie kwiatów pod pomnikiem ofiar hitleryzmu na cmentarzu włoskim, na którym spoczywa 406 włoskich jeńców wojennych. Uczniowie mieli również okazję spotkać się z prezydentem Michałem Litwiniukiem i otrzymać upominki. Wieczorną atrakcją tego dnia był grill i ognisko w Zielonej Szkole w Porosiukach.

Ostatniego dnia młodzież udała się do Warszawy, gdzie podziwiała zjawiskowe ogrody w Łazienkach Królewskich, Starówkę, Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta, Pomnik Syrenki, Dziedziniec Zamku Królewskiego oraz Pomnik Małego Powstańca. Po zakończeniu spaceru goście udali się na lotnisko, skąd serdecznie żegnani odlecieli do swojego kraju.

– Ta chwila dała wiele powodów do wzruszeń i łez. Uczniowie bardzo się zaprzyjaźnili i zżyli ze sobą. Narodziły się niezapomniane przyjaźnie i okazało się, że mimo, iż nasze kraje dzieli tak wiele kilometrów, to jesteśmy do siebie bardzo podobni w sposobie bycia, zainteresowaniach, miłości do kuchni, tańca, śpiewu i tradycji. Wymiana dla wszystkich jej uczestników była przygodą i cudownym doświadczeniem, którego nie sposób zapomnieć do końca życia – podsumowuje Romaniuk i jednocześnie dziękuje firmom i instytucjom, które włączyły się w przygotowanie wizyty włoskich uczniów.

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: