Miasto i gmina będą wspólnie walczyć o pieniądze z Unii

Miasto i gmina będą wspólnie walczyć o pieniądze z Unii

Porozumienie o współpracy miasta i gminy w sprawie wspólnego sięgania po fundusze unijne zostało podpisane 26 kwietnia

BIAŁA PODLASKA Przedstawiciele władz miasta i bialskiej gminy spotkali się 26 kwietnia, by podpisać porozumienie w sprawie wspólnego przygotowania Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Podczas konferencji rozmawiano o Zintegrowanej Strategii Rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF). – Nasza współpraca jest skutecznym narzędziem do ubiegania się o pieniądze z Unii Europejskiej. Realizowane są lub przygotowane do realizacji inwestycje na kwotę 105 milionów złotych, z czego trzy czwarte to dofinansowanie unijne. Dzisiejsze porozumienie inicjuje rozpoczęcie prac nad nową strategią, bowiem stoimy u progu nowej perspektywy finansowej na lata 2021-27. W tym zakresie współpracujemy nie tylko z naszymi sąsiadami z gminy Biała Podlaska, ale zostaliśmy zaproszeni też do prac w zespołach roboczych nad przygotowaniem Regionalnego Programu Operacyjnego na kolejną perspektywę – powiedział przed podpisaniem porozumienia prezydent Michał Litwiniuk. Dodaje, że w kolejnej perspektywie współpraca będzie się odbywała na polu inwestycji w kulturę, odnawialne źródła energii, ale powstaną też kolejne ścieżki rowerowe.

Dobrą współpracę między miastem i gminą podkreśla wójt Wiesław Panasiuk. – Mówię o komunikacji, o gospodarce, o oświacie, ale też o turystyce. Do tego dochodzi sfera społeczna. Współpraca między miastem i gminą jest dobra, dlatego trzeba to wykorzystać w najbliższej perspektywie finansowej. Myślę, że będzie to z korzyścią dla obu stron – dodał wójt.

Przykładem współpracy miasta i gminy w ramach MOF jest zakup miejskich autobusów scania. Pięć sztuk trafi do Białej Podlaskiej. Przypomnijmy, że autobusy MZK docierają do takich miejscowości w gminie, jak Sławacinek, Czosnówka czy Cicibór. Do tego dochodzą ścieżki rowerowe. Jedna z nich zaczyna się w Porosiukach i prowadzi na Białkę.

Podczas konferencji wójt i prezydent jednoznacznie ucięli plotki o tym, że do miasta przyłączone mają być okoliczne miejscowości, chociażby Sławacinek czy Rakowiska. – Nie ma takich planów – stwierdził wójt. I dodał: – Miasto i gmina to jedna rodzina.

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy