Łącząc pokolenia na pomoście. 2. Memoriał Katarzyny i Stefana Polaczuków w Terespolu pełen sportowych wzruszeń

Łącząc pokolenia na pomoście. 2. Memoriał Katarzyny i Stefana Polaczuków w Terespolu pełen sportowych wzruszeń

Terespol na dwa dni stał się stolicą polskiego podnoszenia ciężarów. 2. Memoriał Katarzyny i Stefana Polaczuków zgromadził na pomoście zarówno utytułowanych weteranów Federacji Masters – w tym medalistów mistrzostw świata i Europy – jak i wschodzące gwiazdy sportu, walczące w Mistrzostwach Województwa Lubelskiego do lat 15. Wydarzenie to było nie tylko pokazem niesamowitej siły, ale przede wszystkim wzruszającym hołdem dla ludzi, którzy zbudowali tradycję tej dyscypliny w regionie.

W weekend 9-10 maja w Terespolu odbył się 2. Memoriał Katarzyny i Stefana Polaczuk w Podnoszeniu Ciężarów. Zorganizowany został z inicjatywy Polskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów Masters, ku pamięci Katarzyny Polaczuk – nauczycielki, społeczniczki i wieloletniej sekretarz zarządu federacji – oraz jej ojca Stefana Polaczuka, wybitnego trenera i twórcy sekcji podnoszenia ciężarów w Terespolu.

Stefan Polaczuk zapisał się w historii lokalnego sportu jako człowiek, który w 1978 roku stworzył w Terespolu sekcję ciężarową. W kolejnych latach wychował wielu zawodników odnoszących sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Był związany również z reprezentacją Polski, a dla swoich podopiecznych pozostawał nie tylko trenerem, ale także wychowawcą i mentorem.

Katarzyna Polaczuk działała w środowisku sportowym i społecznym miasta. Jako nauczycielka angażowała się w pracę z młodzieżą, współorganizowała wydarzenia charytatywne i uczestniczyła w wielu inicjatywach lokalnych. W środowisku ciężarowym była osobą cenioną i powszechnie lubianą.

 

Pierwszego dnia memoriału rozegrano Puchar Polski Masters. Na pomoście pojawili się doświadczeni zawodnicy z całego kraju, w tym medaliści mistrzostw Polski, Europy i świata. Rywalizacja odbywała się według punktacji Q-Masters, uwzględniającej nie tylko uzyskane wyniki, ale również wiek zawodników.

Wśród kobiet w kategorii powyżej 30 lat zwyciężyła Katarzyna Kraska z Wierzbna, osiągając 169 kg w dwuboju (72 kg w rwaniu i 97 kg w podrzucie) i 246,955 punktu Q-Masters. Druga była Dorota Smosarska (Pruszków) – 143 kg (63+80) – 212,349 pkt, trzecie miejsce zajęła Klaudia Dymek (Dawaj Lekko Kraków) – 160 kg (68+92) – 204,967 pkt. W kategorii wiekowej 60+ najlepsza okazała się Urszula Koszkowska z Legii Warszawa. W klasyfikacji open pierwsze trzy miejsca zajęły te same zawodniczki, co w kategorii powyżej 30 lat.

Wśród panów w kategorii 30 lat wygrał Wiesław Bilat (Dawaj Lekko) – 285 kg (122+163) – 335,692 pkt, drugi był Kamil Konarski (Gdynia) – 221 kg (90+131) – 274,464 pkt, a miejsce trzecie wywalczył Oskar Jarmółkowicz (Więcbork) – 230 kg (90+140) – 264,536 pkt.

Kategorię czterdziestolatków wygrał Sławomir Oleksy (Opole) – 283 kg (123+160) – 379,164 pkt, drugi był Jarosław Grabiwoda (Dobryszyce) – 269 kg (123+146) – 356,881 pkt, miejsce trzecie wywalczył Piotr Macioł (Bujny) – 272 kg (126+146) – 355,883 pkt.

W kategorii pięć lat wyższej zwyciężył Radosław Małecki (Wierzbno) – 270 kg (120+150) – 397,172 pkt, drugie miejsce zajął Artur Borecki (Piekary Śląskie) – 230 kg (103+127) – 315,167 pkt, ostatni na podium zameldował się Sebastian Konon (Wierzbno) – 221 kg (96+125) – 313,841 pkt.

W kategorii 50 lat najwięcej dźwigał Rafał Wiesiołek (Chorzów) – 235 kg (105+130) – 364,155 pkt, drugi był Mariusz Krakowiak (Aleksandrów Łódzki) – 200 kg (88+112) – 341,921 pkt, trzecie miejsce zajął Adam Zalewski (Niechocin) – 165 kg (75+90) – 294,871 pkt.

Wśród sześćdziesięciolatków triumfował Tomasz Miklas (Myszków) – 153 kg (68+85) – 390,812 pkt, drugi był Robert Cyrych (Warszawa) – 185 kg (80+105) – 383,476 pkt, trzecie miejsce zdobył Marek Koszkowski (Legia) – 180 kg (86+94) – 362,779 pkt.

W kategorii 70 lat wygrał Jan Jakub (Konstantynów Łódzki) – 140 kg (63+77) – 356,449 pkt, kolejne miejsca zajęli zawodnicy UKS Atleta Ostrołęka: Kazimierz Wnęta – 89 kg (39+50) – 297,169 pkt oraz Zenon Grądzki – 112 kg (50+62).

W kategorii 75 lat zwyciężył Witold Szczęsny (Kowale) – 165 kg (75+90) – 426,000 pkt, drugi był najstarszy zawodnik w stawce, 84-letni Piotr Kowalewski (Konstantynów Łódzki) – 99 kg (47+52) – 382,725 pkt, trzecie miejsce wywalczył Stanisław Kozłowski (Żabin) – 122 kg (50+72) – 365,400 pkt.

Klasyfikację open wygrał Witold Szczęsny, przed Radosławem Małeckim i Tomaszem Miklasem.

 

Drugiego dnia memoriału rozegrano Mistrzostwa Województwa Lubelskiego U-15. W zawodach uczestniczyli również reprezentanci klubów z Mazowsza i województwa łódzkiego, których wyniki zaliczono do klasyfikacji memoriałowej.

Wśród dziewcząt klasyfikację open wygrała Agata Strzelczyk z Impulsu Warszawa, z wynikiem 151 kg w dwuboju. Drugie miejsce zajęła Julia Płomińska z LKS Dobroszyce, a trzecie Iga Sankiewicz ze Znicza Biłgoraj.

Rywalizację chłopców wygrał Tomasz Wasieczko ze Znicza Biłgoraj, uzyskując 150 kg w dwuboju. Na kolejnych miejscach uplasowali się Tymon Jach z Impulsu Warszawa oraz Michał Wojtyła z POM-Iskra Piotrowice.

W zawodach startowali również reprezentanci GCK Kobylany. Julia Knigawka zwyciężyła w kategorii 57 kg w ramach mistrzostw województwa, natomiast wśród chłopców na pomoście zaprezentowali się Kacper Lewczuk, Olaf Antoniuk i Piotr Kłopotek.

Pierwszego dnia, podczas oficjalnego otwarcia, szef Federacji Masters Tomasz Wyderka wyróżnił przedstawicieli władz miasta: burmistrza Jacka Danieluka i przewodniczącego Rady Miasta Michała Grytę oraz dyrektorkę MCKSiR Annę Pietrusik, którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy za wsparcie organizacji wydarzenia.

Podczas drugiego dnia memoriału uhonorowano byłych zawodników LKS Terespol i wychowanków Stefana Polaczuka – Artura Skulimowskiego oraz Grzegorza Misiejuka – którzy otrzymali odznaczenia Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów.

2. Memoriał Katarzyny i Stefana Polaczuk był nie tylko wydarzeniem sportowym, ale także ważnym spotkaniem środowiska ciężarowego, które pielęgnuje pamięć o osobach budujących przez lata sportową historię Terespola. Zawody stały się również okazją do przypomnienia bogatych tradycji podnoszenia ciężarów w mieście oraz roli, jaką odegrali w ich tworzeniu ludzie pełni pasji, zaangażowania i oddania młodzieży.

Łukasz Pogorzelski

zdjęcia MCKSiR w Terespolu

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy