Kącik książkowy: Czerwoniec – Wyrafinowany manipulator czy mężczyzna o gołębim sercu?

Kącik książkowy: Czerwoniec – Wyrafinowany manipulator czy mężczyzna o gołębim sercu?

Wydawnictwo Skarpa Warszawska przedstawia książkę Jacka Piekiełko pt. „Czerwoniec”. Poznaj historię ostatniego bandyty ZSRR, wychowanego przez zakłady karne. Człowieka, który w całym dorosłym życiu tylko siedemnaście miesięcy spędził na wolności… 

Siergiej Madujew nie miał łatwego życia. Jego dzieciństwo to dom dziecka i ulica, gdzie trafiał zawsze, gdy władze ZSRR internowały jego matkę ze względu na pochodzenie. Już od najmłodszych lat musiał nauczyć się kraść, aby wykarmić rodzeństwo.

W dorosłym życiu szybko został skazany. Zaraz gdy osiągnął pełnoletność, trafił do zakładu karnego. Wyszedł po sześciu latach, by za kilka miesięcy znowu wrócić do więzienia, tym razem z wyrokiem piętnastu lat. W 1988 roku przeniesiono go do otwartego zakładu karnego, tzw. kolonii-osady, z której szybko uciekł. Został wpisany na listę poszukiwanych przestępców. Wtedy tak naprawdę rozpoczął się brutalny rajd po ZSRR, a nad Madujewem zawisła kara śmierci.

Siergiej Madujew, znany pod pseudonimem „Czerwoniec”, miał swoje zasady. Taksówkarzom płacił zawsze w dziesięciorublowych banknotach, nie oczekując reszty. W niektórych sytuacjach podczas rabunków „pomagał” ofiarom. Elegancko ubrany, szarmancki dla kobiet, uprzejmy dla rozmówców. Wyrafinowany manipulator czy mężczyzna o gołębim sercu? Morderca czy ofiara systemu?

Opowieść jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

źródło: Skarpawarszawska.pl

 

Opinie o książce:

uwielbiam_czytac (portal Lubimyczytać.pl): Mimo wszystko tego bohatera nie da się nie lubić. Ma w sobie to coś. Jeśli jego życie ułożyłoby się inaczej, to podejrzewam, że byłby dobrym człowiekiem. Lubię książki z wątkiem więzienia, zawsze chętnie po takie sięgam i tutaj również się nie zawiodłam. Ten bohater to idealny przykład, że resocjalizacja by mu się przydała. Może by pomogła wyjść z tego bagna, w które się wpakował. Niestety nie otrzymał tego. I tak jest w wielu przypadkach do dnia dzisiejszego. Jacek Piekiełko napisał świetną książkę, którą się czyta z zainteresowaniem. Każda strona to coś ciekawego i wyjątkowego.

Zapachkartki (portal Lubimyczytać.pl): Bardzo podoba mi się styl autora. Historia idealnie ukazuje realne życie bohatera. Możemy wczuć się w klimat czasów ZSRR. Kawałek po kawałeczku poznajemy głównego bohatera. Dosyć dosadne opisy zbrodni ukazują nam prawdę. Książka szybko wciągnęła mnie i bardzo miło mi się ją czytało. Lubię tematy oparte na faktach. Czy Siergiej to złoczyńca? Czy może człowiek w nieodpowiednim miejscu i czasie, w dodatku z małą ilością szczęścia w worku? Bardzo ciekawa tematyka, godna przeczytania i przemyślenia pewnych spraw. Polecam.

Tatiasza ijejksiążki (portal Lubimyczytać.pl): Dokonywane przez nas wybory nie zawsze są dla nas dobre, ale zawsze mają swoje konsekwencje. Akcja powieści jest wartka, niezmiennie intryguje, wraz z przerzucanymi stronami atmosfera wyraźnie gęstnieje. Fabuła rewelacyjnie poprowadzona, dopracowana w każdym szczególe, ukazuje prawdziwą historię życia radzieckiego skazańca. Styl autora jest przyjemny, barwny, wnikliwy, na wskroś realny. Bohaterowie wyraźnie ukazani, każdy wnosi coś istotnego do całości. Sergiej był postacią bardzo złożoną, nieoczywistą i jednocześnie barwną. Z jednej strony honorowy, kulturalny, oczytany, uprzejmy dla kobiet, z drugiej bandzior bez skrupułów, który dla osiągnięcia celu nie cofnie się przed niczym. Recydywista, pełen sprzeczności, wytrawny, inteligentny manipulant. Mamy tu bardzo realistyczny, klimatyczny, chwilami mroczny obraz rzeczywistości, jaka panowała w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych w Związku Radzieckim. Wyraźnie ukazana więzienna rzeczywistość, bezduszność strażników, zło, które panoszy się coraz mocniej. Przemoc i jej ofiary. Zaskakująca, nietuzinkowa, porywająca, trzymająca w napięciu lektura, oparta na faktach. Tutaj nie ma mowy o nudzie. Bardzo polecam!

 

O autorze:

Jacek Piekiełko – absolwent polonistyki Uniwersytetu Śląskiego. Na papierze debiutował opowiadaniem „Czarny lęk pada” w antologii „Dziedzictwo Manitou”. Publikował w czasopismach internetowych, antologiach oraz w „OkoLicy Strachu”, kwartalniku „Relacje-Interpretacje” i tygodniku „Kronika Beskidzka”. Laureat ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie kryminalne w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu 2015. Autor mrocznych kryminałów „Ciemne siły”, „Biały Słoń” i „Wymazani”. Powieści „Doberman” i  „Czerwoniec” to zdecydowanie najmocniejsze pozycje w jego dorobku, w których zmierzył się z gatunkiem true crime, łączącym literaturę faktu z kryminałem. To kategoria przeznaczona dla wszystkich, którzy lubią czytać o prawdziwych zbrodniach oraz ich sprawcach. (źródło http://www.jacekpiekielko.pl).

Książkę „Czerwoniec” kupicie w księgarni inbook.pl

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy