Internet dla każdego! – rusza konkurs dla gmin

Internet dla każdego! – rusza konkurs dla gmin

Szacuje się, że dzięki tej inicjatywie na terenie kraju pojawi się 19 tysięcy nowych punktów z bezpłatnym wi-fi

120 milionów złotych przeznaczy Ministerstwo Cyfryzacji na nowy projekt „Internet dla każdego”. Hotspoty, czyli punkty z bezpłatnym wi-fi, pojawią się m.in. w parkach, na skwerach, dworcach, w domach kultury i bibliotekach.

Jeśli jeździcie po Polsce i szukacie dostępu do publicznego, otwartego i bezpłatnego internetu, możecie mieć problem. Obecnie tylko 405 gmin w naszym kraju ma hotspoty, czyli punkty z bezpłatnym wi-fi. Statystycznie więc hotspot znajdziecie w jednej z sześciu odwiedzonych gmin. Mamy dobrą wiadomość – to się wkrótce zmieni. Na lepsze.

Prosty konkurs

Internet mobilny jest dla Polaków podstawowym sposobem dostępu do sieci. Wybieramy go ze względu na szybkość i łatwą dostępność.

– Polacy nie wyobrażają już sobie życia bez internetu. Chcą mieć do niego szybki dostęp z każdego miejsca, niezależnie od tego, czy mieszkają w mieście, czy na wsi. I my im to damy – powiedział na konferencji prasowej minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Dzięki naszemu projektowi na mapie Polski pojawi się kilkanaście tysięcy nowych hotspotów. A to oznacza szybki i bezpłatny dostęp do sieci nie tylko w urzędach, ale i w parkach, na dworcach, a nawet placach zabaw – dodał szef MC.

Co zrobić, aby w twojej okolicy pojawił się hotspot? Wystarczy, że twoja gmina weźmie udział w konkursie, który ministerstwo organizuje wspólnie z Centrum Projektów Polska Cyfrowa. To nietypowy konkurs – nie przygotowano żadnego zadania, wystarczy samo zgłoszenie.

– Nasza inicjatywa jest skierowana do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z całej Polski. To przede wszystkim one borykają się bowiem z brakiem ogólnodostępnej sieci – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. – W naszym konkursie obowiązuje wyjątkowo uproszczona procedura.

Kilkadziesiąt tysięcy dla każdej gminy

Gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie (bon) na budowę publicznych hotspotów na swoim terenie. Maksymalna kwota indywidualnego dofinansowania to 64 368 zł. Pieniądze pokryją koszty instalacji hotspotów, a utrzymanie infrastruktury i przepustowości będzie już zadaniem gmin. Dzięki konkursowi każda z nich zostanie wyposażona w przynajmniej 10 punktów z wi-fi o prędkości na poziomie 30 Mb/s.

Szacuje się, że dzięki tej inicjatywie na terenie kraju pojawi się 19 tysięcy nowych punktów z bezpłatnym wi-fi. – Nabór wniosków rusza 7 września. Konkurs będzie prowadzony w trybie ciągłym do końca czerwca 2020 roku – powiedział Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa. – Dokumenty konkursowe zostały skonstruowane tak, aby dało się je wypełnić możliwe prosto i szybko. Przychodzące wnioski będą weryfikowane na bieżąco, co przyspieszy proces zawierania umów – dodał szef CPPC.

Wszystkie dokumenty znajdują się na stronie konkursu.

Roman Laszuk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: