Czujesz ból? Poznaj terapię leczenia ruchem

Czujesz ból? Poznaj terapię leczenia ruchem
fot.nadesłane

BIAŁA PODLASKA Przez 16 lat Tomasz Łukijaniuk trenował kulturystykę i z czasem zaczął odczuwać tego skutki. Szukał więc przyczyny dolegliwości bólowych przy wykonywaniu pewnych, nawet prostych ćwiczeń. W efekcie narodził się pomysł na kompleksowe podejście do treningu, który ma zaczynać się od wypracowania właściwej postawy, poprzez dietę i ćwiczenia.

 Proste ćwiczenia, które po latach trenowania kulturystyki okazały się wyzwaniem, to np. poprawne wykonywanie przysiadów, gdyż nie używanie wszystkich partii ciała podczas treningów spowodowało ich "zaspawanie". Krótko mówiąc, nie wszystkie partie ciała stały się tak samo sprawne, a niektóre wręcz odmawiały poprawnego działania. I zaczęło to doskwierać w życiu codziennym, bo np. przez kłopoty z barkami trudno było panu Tomaszowi umyć plecy, do których nie potrafił w pewnym momencie dosięgnąć.

Proste czynności, a jednak...

To spowodowało, że Tomasz zaczął szukać przyczyn i rozwiązań. Zagłębił się w specjalistyczną literaturę z zakresu ruchu a w międzyczasie poznał ekipę Athletic Develepment, a więc dwóch trenerów, którzy w swoich treningach łączą ćwiczenia związane z mobilnością, ćwiczeniami korekcyjnymi, stabilizacją stawową, treningiem siłowym oraz kondycyjnym. Rozpoczął z nimi współpracę i... odkrył nowe możliwości.

Jakie? Chociażby przeprowadzenie testu przed rozpoczęciem pracy nad osobą, która rozpoczyna wspólny trening. Test obejmuje zbadanie motoryczności podstawowej (np. sprawdzenie zakresów barku czy biodra). Okazuje się, że wielu podopiecznych odczuwa różnego rodzaju dolegliwości bólowe zupełnie nie znając przyczyn. Nie bez znaczenia jest siedzący tryb życia. Sprawia to bowiem, że niektóre mięśnie są używane w sposób ciągły.

– Mięsień biodrowo-lędźwiowy przy siedzeniu jest cały czas napięty. Jeśli jedna część ciała jest napięta, inna musi poluzować. I tak luzuje się mięsień pośladkowy, jest on wyłączany. Schylanie w niewłaściwy sposób z czasem może spowodować ból – wyjaśnia pan Tomasz, który zauważył, że podobne problemy mają także jego bliscy i znajomi.

Czas na działanie

– Tego w Białej Podlaskiej jeszcze nikt nie robił. Chodzi o terapię leczenia ruchem. Nazywam to treningiem funkcjonalnym. Gdy boli bark, przyczyna przeważnie jest gdzie indziej. My szukamy jej poprzez wykonanie testu i sprawdzenie motoryczności innych mięśni. Sprawdzamy potem sposób chodzenia, który nagrywamy i odtwarzamy w zwolnieniu. Sprawdzamy też postawę stojącą – wylicza pan Tomasz, który w międzyczasie zrobił kurs trenera medycznego i dzięki temu może z większą wiedzą szukać przyczyn dolegliwości bólowych niektórych partii ciała.

Kompleksowa pomoc to także wprowadzenie odpowiedniego planu żywieniowego. Odpowiedniego a więc dostosowanego do możliwości i potrzeb danej osoby. I tak, jeśli podopieczny czasem wypija lampkę wina lub zjada pizzę, jego plan przygotowany jest w taki sposób, by uwzględnić kalorie, które w ten sposób przyswoi. Do tego można zainstalować w swoim telefonie aplikację, która przypomni o posiłku lub wypiciu odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia.

Tomasz swoją wiedzą chce się dzielić. Do Fabryki Ciała, gdzie pracuje jako trener personalny i doradca żywieniowy, przychodzą ludzie, którzy chcą coś zmienić w swoim życiu i zadbać o siebie w sposób holistyczny. Jednak to nie wszystko. Chętnie udziela on też nieodpłatnych konsultacji on-line dla osób, które nie wiedzą od czego zacząć.

Aby poznać bliżej działalność Tomasza oraz jego zespołu, można wejść na stronę www.mylovefit.pl. Można na niej obejrzeć przemiany jego podopiecznych, którzy zgubili nawet kilkanaście kilogramów. Tam znajduje się też kontakt do trenera.

 

Wygraj konsultację z trenerem

Dla naszych czytelników pan Tomasz przygotował 5 spotkań konsultacyjnych, które odbędą się w Fabryce Ciała. Podczas spotkania omówione zostaną możliwe formy wsparcia w dojściu do wymarzonej formy i poprawy samopoczucia. Aby wygrać jedną z takich osobistych konsultacji, należy odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego warto dbać o właściwą postawę? Na kupony czekamy do 4 sierpnia. Zwycięzców ogłosimy w jednym z kolejnych wydań.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy