Chciała sprzedać bluzę, straciła 27 tys. zł

Chciała sprzedać bluzę, straciła 27 tys. zł
fot. archiwum

27 tys. zł straciła mieszkanka Białej Podlaskiej podczas sprzedaży markowej bluzy na jednym z portali ogłoszeniowych. Kobieta kliknęła w otrzymany link oraz wypełniła pojawiające się pola. Dodatkowo podawała pojawiające się kody sms. W efekcie oszust wykonał kilka przelewów z konta pokrzywdzonej.

7 marca do bialskiej komendy zgłosiła się mieszkanka miasta. – Z relacji kobiety wynikało, że padła ofiarą oszustów. Dodała, że tego dnia jej nastoletnia córka wystawiła, na jednym z portali ogłoszenie dotyczące markowej bluzy. Niemal od razu za pomocą komunikatora, skontaktowała się z nimi osoba zainteresowana zakupem. W trakcie korespondencji nastolatka podała też adres email, na który otrzymała wiadomość, a w niej link. Miał on umożliwić szybkie otrzymanie pieniędzy za sprzedany przedmiot. Gdy pokrzywdzona na niego kliknęła, miała możliwość wyboru swojego banku oraz wpisania tam loginu i hasła. Po chwili otrzymała też kod sms, który jak się poźniej okazało przekazała sprawcy – informuje Barbara Salczyńska-Pyrchla, rzecznik KMP w Białej Podlaskiej.

Z uwagi na to, że kobieta jeszcze kilkukrotnie otrzymywała informację, że „coś poszło nie tak” oraz kolejne sms-y z kodami, ponawiała operację. Dopiero, gdy po kilku godzinach zalogowała się na swoje konto bankowe zorientowała się, że sprawcy przelali z niego kwotę 27 tys. zł. Wówczas postanowiła całą sprawę zgłosić na policję. Teraz funkcjonariusze wyjaśniają okoliczności i poszukują sprawcy.

– Apelujemy o ostrożność w Internecie. Rozsądek i ograniczone zaufanie podczas zawierania transakcji on-line uchronią nas przed utratą pieniędzy. Pamiętaj! Linki wysyłane przez oszustów są łudząco podobne do prawdziwych stron. Nie powinniśmy także otwierać przesłanych linków, nie znając ich zawartości oraz instalować dodatkowych oprogramowań na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Zachowanie czujności może skutecznie ochronić nas przed stratą pieniędzy. Dokładnie czytajmy regulamin portalu, na którym umieszczamy ofertę. Są tam informacje między innymi na temat form zapłaty za towar. Jeśli osoba zainteresowana kupnem towaru będzie żądała innych danych niż te, o których pisze regulamin to nie przekazujmy ich. Prawdopodobnie jest to oszustwo – podkreśla rzecznik policji.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: