Branża gastronomiczna apeluje o wsparcie

Branża gastronomiczna apeluje o wsparcie
Pixa Bay

GOSPODARKA Jedną z branży, która jest obecnie w trudnej sytuacji jest gastronomia. 21 października Sztab Kryzysowy Gastronomii Polskiej zwrócił się do rządu o pilne wsparcie dla gastronomii. Adresatami listu skierowanego Rady Ministrów są: premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Gowin; minister Tadeusz Kościński; główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas.

Jak podaje portal www.polskiemedia.org, w ramach sztabu zjednoczyły się praktycznie wszystkie stowarzyszenia branży gastronomicznej, które nadal czekają na odpowiedź rządu oraz możliwość nawiązania dialogu.

W świetle dynamicznie zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej w kraju, a co za tym idzie kolejnych zmian narzucanych w funkcjonowaniu gastronomii Sztab wystosował krótkie oświadczenie, w którym gastronomia domaga się przede wszystkim wdrożenia 6-miesięcznego planu działania.

„Rozumiejąc konieczność wdrażania działań nadzwyczajnych jednocześnie nalegamy na stosowanie w naszym kraju najlepszych praktyk w zakresie działania kryzysowego i planowania wdrażanych działań z wyprzedzeniem oraz informowanie o planach rządu opinii publicznej z należytym wyprzedzeniem. Przypominamy, że mówimy o branży gwarantującej około miliona miejsc pracy, z których większość jest dziś zagrożona.”- napisali w oświadczeniu członkowie Sztabu.

Oto 6 najważniejszych punktów dla gastronomii.

  1. Żądamy merytorycznego planu dla gastronomii na 6 miesięcy! Reaktywne i zupełnie nieprzewidywalne działania rządu powodują, że biznes gastronomiczny stał się całkowicie niezarządzalny.
  2. Jesteśmy gotowi jako sztab kryzysowy do aktywnego uczestniczenia w przygotowaniu tego planu.
  3. Sztab kryzysowy nie jest w opozycji do rządu. Jesteśmy merytorycznym gronem przedsiębiorców gotowych do rozmów i mediacji w celu ochrony miejsc pracy, rodzinnych wielopokoleniowych biznesów.
  4. Polska gastronomia to prawie 80.000 przedsiębiorców zatrudniających ponad milion pracowników. Milion miejsc pracy = Milion polskich rodzin
  5. Argumenty uzasadniające kolejny lockdown z powodu niewłaściwego wietrzenia lokali gastronomicznych wydają się nieuzasadnione merytorycznie.
  6. Branże można ochronić przed upadłością tylko przez natychmiastowe programy pomocowe

W obliczu obecnych obostrzeń wciąż zamknięte są kawiarnie, restauracje i bary, a zamówienia można realizować jedynie na wynos lub z dowozem. Rząd nie podał terminu zdjęcia tych obostrzeń.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: