Bialska młodzież gościła we Włoszech

Bialska młodzież gościła we Włoszech

BIAŁA PODLASKA Dwuletnia współpraca między Zespołem Szkół Zawodowych nr 1 i szkołą w miejscowości Vimercate zaowocowała wizytą uczniów bialskiej placówki w północnych Włoszech.

Jedenastoosobowa grupa młodzieży z Ekonomika, z opiekunkami Ewą Romaniuk i Moniką Mielecką, przebywała w Italii w dniach 17-24 października. Międzynarodowa wymiana uczniów jest kontynuacją dwuletniej współpracy między szkołami i opiera się na wzajemnym poznawaniu kultur, tradycji i pogłębianiu relacji międzynarodowych na wielu płaszczyznach.

– Uczniowie, mieszkając u włoskich rodzin, poznawali kulturę i tradycje Lombardii oraz doskonalili praktyczną znajomość języka angielskiego. Oprócz młodzieży z naszej szkoły, w wymianie brali też udział uczniowie z Czech i Słowenii. Wszyscy byli pod wrażeniem atrakcji, jakie przy ogromnym wsparciu rodziców, przygotowali uczniowie i nauczyciele Liceo Scientifico Statale „A. Banfi” – relacjonuje Ewa Romaniuk, nauczycielka z ZSZ nr 1.

Pobyt bialczan we Włoszech uzupełniło zwiedzanie Mediolanu, gdzie ważnymi punktami są: katedra Narodzin Św. Marii Panny, Galeria Wiktora Emmanuela, Stare Miasto oraz Zamek Sforzów. – Młodzież brała udział udział w grze terenowej „Treasure hunt” w Monzy – dodaje nauczycielka.

Wśród odwiedzanych miast były także: Mantua z pięknym zamkiem rodziny Gonzaga oraz Como położone nad jeziorem o tej samej nazwie, gdzie podziwiano piękne widoki na góry i jezioro oraz wysłuchano ulicznych koncertów. Wraz z rodzinami, u których mieszkali, zwiedzali okoliczne miejscowości.

Jednak wyjazd to nie tylko zwiedzanie, ale i część typowo warsztatowa. Jedne z nich - „Games Without Frontiers” były przygotowaniem do posumowania wymiany. Ostatniego dnia, w trakcie podsumowującej gali, która miała formę konkursu, uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności, tańcząc tango i walca, śpiewając włoskie pieśni operowe i częstując jury ugotowanymi przez siebie potrawami z kuchni włoskiej.

– Po tak udanym pobycie z niecierpliwością oczekujemy rewizyty włoskiej młodzieży w naszej szkole w kwietniu przyszłego roku. Zgodnie z ustaleniami, uczniowie z Włoch będą mieszkać u polskich rodzin oraz poznawać naszą kuchnię, polskie tradycje, kulturę i zwiedzać znane miejsca – zapowiada nauczycielka Ekonomika.

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: